We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
SKU
872491-K21
£325.33
£271.11
In stock
0 available
SKU: 872491-K21
EAN: 0190017447018
4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 872491-K21 |
| EAN | 0190017447018 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 127 mm |
| Weight | 820 g |
| Height | 219.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Weight (imperial) | 0.816 kg (1.8 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 127 x 254 x 219.2 mm (5 x 10 x 8.63") |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight (imperial) | 0.816 kg (1.8 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 127 x 254 x 219.2 mm (5 x 10 x 8.63") |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£325.33
£271.11
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£271.38
£226.15
|
IBM 00Y2431 internal hard drive 900 GB...
£344.38
£286.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872491-K21
|
ACLK
|
ACLT
|
81Y9691
|
00Y2430
|
00Y2431
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





