We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 300GB, 6G, SAS, 15K, LFF, 3.5-inch internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
516814-B21
£357.07
£297.56
In stock
0 available
SKU: 516814-B21
EAN: 0884420695646
300GB 6G SAS 15K LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise300GB 6G SAS 15K LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 516814-B21 |
| EAN | 0884420695646 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110.7 mm |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 300GB, 6G, SAS, 15K, LFF, 3.5-inch...
£357.07
£297.56
|
Popular
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
Hot Product
IBM 00Y2431 internal hard drive 900 GB...
£344.38
£286.98
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£320.58
£267.15
|
Recommended
IBM 500GB 7200 NL SATA 2.5" SFF S...
£318.98
£265.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
516814-B21
|
ACLK
|
ACLT
|
00Y2431
|
42D0753
|
42D0752
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|




