We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 146GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
652605-B21-RFB
£16.90
£14.08
In stock
0 available
SKU: 652605-B21-RFB
EAN: 5715063182345
146GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, refurbished146GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, refurbished
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 652605-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063182345 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 6Gb/sec SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 7 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 7 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Average seek time | 3 ms |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 146GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch...
£16.90
£14.08
|
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£22.52
£18.77
|
Bestseller
DELL 4WX8Y - REF internal hard drive 6...
£22.52
£18.77
|
Popular
DELL P6GJX - REF internal hard drive 6...
£22.52
£18.77
|
HPE 507127-B21-REF internal hard drive...
£19.15
£15.96
|
Hot Product
HP 785410-001-RFB internal hard drive...
£16.90
£14.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
652605-B21-RFB
|
652572-B21-RFB
|
4WX8Y - REF
|
P6GJX - REF
|
507127-B21-REF
|
785410-001-REF
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
DELL
|
DELL
|
HPE
|
HP
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




