We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1.2TB 2.5" 6G SAS 10K internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
693648-B21
£314.23
£261.86
In stock
0 available
SKU: 693648-B21
EAN: 4948382926180
HP 1.2TB 6G SAS 10K SFF (2.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard DriveHP 1.2TB 6G SAS 10K SFF (2.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 693648-B21 |
| EAN | 4948382926180 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 6Gb/sec SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5in (SFF) and 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 725 g |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 1.2TB 2.5" 6G SAS 10K interna...
£314.23
£261.86
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£271.38
£226.15
|
IBM 00Y2431 internal hard drive 900 GB...
£344.38
£286.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
693648-B21
|
ACLK
|
ACLT
|
81Y9691
|
00Y2430
|
00Y2431
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





