We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Q5942A/42A Toner cartridge black, 10K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet 4240/4250
SKU
Q5942A
£277.52
£231.27
In stock
0 available
SKU: Q5942A
EAN: 0829160221755
42A Black Original LaserJet Toner Cartridge42A Black Original LaserJet Toner Cartridge
- Original HP 42A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~10,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Enjoy the legendary quality and reliability of HP LaserJet printing with the HP 42 LaserJet Toner Cartridge. HP’s Smart Printing technology[1] and advanced toner formula makes sharp, professional printing easy and reliable for an excellent value.
- Small, medium and large companies requiring high-volume, reliable network and workgroup printing with minimal user intervention.
- Depend on Original HP 42A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Categories: Laser Toners & Cartridges, Black, HP Original Supplies, LaserJet 4250 DTN, LaserJet 4350 DTN, LaserJet 4250 N, LaserJet 4250 TN, LaserJet 4250 DTNSL, LaserJet 4350 TN, LaserJet 4350 N, LaserJet 4350, LaserJet 4350 Series, LaserJet 4250 Series, LaserJet 4350 DTNSL, LaserJet 4250, LaserJet 4240 N
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 10000.00 |
| Colour | black |
| SKU | Q5942A |
| EAN | 0829160221755 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Small, medium and large companies requiring high-volume, reliable network and workgroup printing with minimal user intervention.
Enjoy the legendary quality and reliability of HP LaserJet printing with the HP 42 LaserJet Toner Cartridge. HP’s Smart Printing technology[1] and advanced toner formula makes sharp, professional printing easy and reliable for an excellent value.
Enjoy the legendary quality and reliability of HP LaserJet printing with the HP 42 LaserJet Toner Cartridge. HP’s Smart Printing technology[1] and advanced toner formula makes sharp, professional printing easy and reliable for an excellent value.
Compatible Printers: HP LaserJet 4250 TN, HP LaserJet 4350 DTNSL, HP LaserJet 4350, HP LaserJet 4250 Series, HP LaserJet 4250 DTNSL, HP LaserJet 4350 DTN, HP LaserJet 4250 DTN, HP LaserJet 4350 Series, HP LaserJet 4350 N, HP LaserJet 4240 N, HP LaserJet 4250 N, HP LaserJet 4350 TN, HP LaserJet 4250
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HP 42 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| OEM code | Q5942A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Pallet size (EU) | 1173 x 792 x 1139 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 391 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 330 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Weight | 2 kg |
| Package width | 391 mm |
| Package height | 330 mm |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 990 x 1128 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 198 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Package width | 391 mm |
| Package height | 330 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| OEM code | Q5942A |
| Pallet size (EU) | 1173 x 792 x 1139 mm |
| Country of origin | China, Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Compatibility | HP 42 toner cartridges work with: |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.9 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160221755 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160221755 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.9 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Pallet size (EU) | 1173 x 792 x 1139 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 990 x 1128 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 147 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 126 kg |
| Pallet size (EU) | 1173 x 792 x 1139 mm |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 990 x 1128 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Q5942A/42A Toner cartridge black, 1...
£277.52
£231.27
|
New
Olivetti B0773 Toner magenta, 10K page...
£238.97
£199.14
|
Epson C13S050147/S050147 Toner magenta...
£222.97
£185.81
|
Recommended
HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 1...
£273.86
£228.22
|
Bestseller
HP Q7516A/16A Toner cartridge black, 1...
£308.08
£256.73
|
Popular
Epson C13S050148/S050148 Toner yellow,...
£349.52
£291.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q5942A
|
B0773
|
C13S050147
|
Q1339A
|
Q7516A
|
C13S050148
|
| Manufacturer |
HP
|
Olivetti
|
Epson
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
Magenta
|
Black
|
Black
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Olivetti
|
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
black
|
magenta
|
magenta
|
black
|
black
|
yellow
|
| Capacity |
10000.00
|
10000.00
|
8000.00
|
18000.00
|
12000.00
|
8000.00
|





