We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CB337EE/351 Printhead cartridge color, 170 pages ISO/IEC 24711 3.5ml for HP DeskJet D 4260/OfficeJet J 5700/PhotoSmart C 4280/PhotoSmart C 5280/PhotoSmart D 5300
- Original HP 351 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~170 pages); 1 Magenta (~170 pages); 1 Yellow (~170 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Owners of HP inkjet printers
- Depend on Original HP 351 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 170.00 |
| Colour | color |
| Content (ml) | 3.50 |
| SKU | CB337EE |
| EAN | 0884962780602 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP PhotoSmart C 5580, HP PhotoSmart C 5290, HP DeskJet D 4200 Series, HP PhotoSmart C 4385, HP OfficeJet J 6405, HP OfficeJet J 6413, HP PhotoSmart C 4280, HP PhotoSmart C 4488, HP PhotoSmart C 4572, HP PhotoSmart C 4300 Series, HP PhotoSmart C 4345, HP PhotoSmart C 4450, HP PhotoSmart C 4424, HP PhotoSmart C 4483, HP DeskJet D 4360, HP PhotoSmart C 4485, HP PhotoSmart C 4583, HP OfficeJet J 5730, HP PhotoSmart C 4400 Series, HP OfficeJet J 5780, HP PhotoSmart D 5300 Series, HP DeskJet D 4300 Series, HP OfficeJet J 5785, HP PhotoSmart C 4524, HP OfficeJet J 5750, HP PhotoSmart C 4599, HP OfficeJet J 6450, HP OfficeJet J 5725, HP DeskJet D 4260, HP PhotoSmart C 5283, HP PhotoSmart C 5270, HP OfficeJet J 6424, HP PhotoSmart C 4390, HP PhotoSmart C 4380, HP PhotoSmart C 5288, HP PhotoSmart C 4470, HP PhotoSmart C 4550, HP PhotoSmart C 4570, HP OfficeJet J 5735, HP OfficeJet J 6410, HP PhotoSmart C 4283, HP OfficeJet J 5740, HP PhotoSmart C 4270, HP DeskJet D 4368, HP OfficeJet J 5742, HP OfficeJet J 6480, HP PhotoSmart C 4472, HP PhotoSmart D 5355, HP PhotoSmart D 5360, HP PhotoSmart C 4435, HP PhotoSmart C 4410, HP PhotoSmart C 4593, HP PhotoSmart C 4573, HP PhotoSmart C 4575, HP PhotoSmart C 4340, HP PhotoSmart C 4200 Series, HP PhotoSmart C 4585, HP PhotoSmart C 4225, HP PhotoSmart C 4324, HP PhotoSmart C 4588, HP PhotoSmart C 5280, HP OfficeJet J 6488, HP OfficeJet J 6400 Series, HP PhotoSmart C 5250, HP PhotoSmart D 5363, HP PhotoSmart C 4475, HP PhotoSmart C 4486, HP PhotoSmart C 5200 Series, HP OfficeJet J 6415, HP PhotoSmart C 5275, HP PhotoSmart C 4540, HP PhotoSmart C 5240, HP PhotoSmart C 4480, HP PhotoSmart D 5345, HP PhotoSmart C 4440, HP PhotoSmart C 4494, HP PhotoSmart C 4500 Series, HP PhotoSmart C 4580, HP PhotoSmart D 5368, HP OfficeJet J 5783, HP PhotoSmart C 4384
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink page yield | 170 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP 351 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736844789, 808736844819, 884962780985, 884962825693, 808736844772, 884962780602 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 808736844789; (251) 808736844819; (301) 884962780985; (999) 884962825693; (BA3) 808736844772; (UUS) 884962780602 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 116 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 36 mm |
| Package depth | 36 mm |
| Package weight | 58 g |
| Package width | 116 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 36 mm |
| Package weight | 58 g |
| Package width | 116 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736844789, 808736844819, 884962780985, 884962825693, 808736844772, 884962780602 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 808736844789; (251) 808736844819; (301) 884962780985; (999) 884962825693; (BA3) 808736844772; (UUS) 884962780602 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Singapore |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Singapore |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 207.1 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.79 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 3.79 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CB337EE/351 Printhead cartridge col...
£46.18
£38.48
|
New
HP Q7583A/503A Toner cartridge magenta...
£46.02
£38.35
|
Recommended
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
£41.27
£34.39
|
Popular
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
£35.93
£29.94
|
Hot Product
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£50.16
£41.80
|
HP C4194A Toner yellow, 6K pages ISO/I...
£66.08
£55.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CB337EE
|
Q7583A
|
C9722A
|
C13T580300
|
C9364EE
|
C4194A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Magenta
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
HP
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
color
|
magenta
|
yellow
|
magenta
|
black
|
yellow
|
| Content (ml) |
3.50
|
N/A
|
N/A
|
80.00
|
11.00
|
N/A
|
| Capacity |
170.00
|
6000.00
|
8000.00
|
N/A
|
420.00
|
6000.00
|





