We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B5L09A Ink waste box, 115K pages for HP OfficeJet X 555/PageWide E 58650/PageWide P 55250/PageWide 556
- HP LaserJet Flow M577; HP PageWide Enterprise 556, 586, E58650
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Stay productive, keep your HP Officejet Enterprise MFPs and printers up and running smoothly with the HP Officejet Enterprise Ink Collection Unit.
- Ink collection unit; Install guide
| Capacity | 115000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | B5L09A |
| EAN | 0888182399699 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 dn, HP PageWide Enterprise Color 556 dn, HP OfficeJet Enterprise Color X 555 xh, HP OfficeJet Enterprise Color Flow X 585 z MFP, HP OfficeJet Enterprise Color X 580 Series, HP PageWide Managed P 57750 dw, HP OfficeJet Enterprise Color X 585 dn MFP, HP OfficeJet Enterprise Color X 550 Series, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 z, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 z, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 f, Troy PageWide 556 dn SecureUV, HP PageWide Managed P 55250 dw, HP PageWide Enterprise Color 550 Series, HP OfficeJet Enterprise Color X 585 f MFP, HP PageWide Enterprise Color MFP 586 dn, HP PageWide Enterprise Color 556 xh, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 580 Series, HP OfficeJet Enterprise Color X 555 dn
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Compatibility | HP LaserJet Flow M577 HP PageWide Enterprise 556, 586, E58650 |
| Product type | Waste container |
| Weight & dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Depth | 158 mm |
| Height | 98 mm |
| Weight | 660 g |
| Package width | 346.1 mm |
| Package height | 187.3 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 346.1 mm |
| Package height | 187.3 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Package depth | 244.5 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44103120 |
| Package depth | 244.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 8443995015 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182399699 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182399699 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 1.05 kg |
| Harmonized System (HS) code | 8443995015 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 1.05 kg |
| UNSPSC-code | 44103120 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP B5L09A Ink waste box, 115K pages fo...
£61.90
£51.58
|
Popular
Xerox 108R00975 Toner waste box, 25K p...
£50.50
£42.08
|
Bestseller
HP L0R95AE/913A Ink cartridge black, 3...
£90.00
£75.00
|
New
HP J3M71A/981A Ink cartridge black, 6K...
£90.46
£75.38
|
HP SS698A/CLT-W806 Toner waste box, 71...
£55.33
£46.11
|
Recommended
Xerox 006R04213 Ink cartridge magenta,...
£72.17
£60.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B5L09A
|
108R00975
|
L0R95AE
|
J3M71A
|
SS698A
|
006R04213
|
| Manufacturer |
HP
|
Xerox
|
HP
|
HP
|
HP
|
Xerox
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Xerox
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Compatible
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
no color
|
no color
|
black
|
black
|
no color
|
magenta
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
64.00
|
106.00
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
115000.00
|
25000.00
|
3500.00
|
6000.00
|
71000.00
|
7000.00
|





