We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 4K0V0NE/924E Ink cartridge black EvoMore, 1K pages ISO/IEC 19752 for HP OJ Pro 8120/e
SKU
4K0V0NE
£50.34
£41.95
In stock
0 available
SKU: 4K0V0NE
EAN: 0196786147517
924e EvoMore Black Original Ink Cartridge924e EvoMore Black Original Ink Cartridge
- (~1,000) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Designed to print two times the pages as standard cartridges,[3] have a lower carbon footprint[2] and be easily recycled,[4] HP EvoMore Original Ink Cartridges combine HP’s legendary performance and quality with added sustainability features.
- Ideal for high-volume and sustainability-conscious business printing
- 1 Cartridge
Categories: Black, HP Original Supplies, OfficeJet Pro 8120, OfficeJet Pro 8134 e, OfficeJet Pro 8138 e, OfficeJet Pro 8135 e, OfficeJet Pro 8130 e, OfficeJet Pro 8133, OfficeJet Pro 8132 e, OfficeJet Pro 8130, OfficeJet Pro 8120 e, OfficeJet Pro 8124 e, OfficeJet Pro 8139 e, OfficeJet Pro 8125 e, OfficeJet Pro 8122 e
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 1000.00 |
| Colour | black |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | 4K0V0NE |
| EAN | 0196786147517 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Ideal for high-volume and sustainability-conscious business printing
Designed to print two times the pages as standard cartridges,[3] have a lower carbon footprint[2] and be easily recycled,[4] HP EvoMore Original Ink Cartridges combine HP’s legendary performance and quality with added sustainability features.
Designed to print two times the pages as standard cartridges,[3] have a lower carbon footprint[2] and be easily recycled,[4] HP EvoMore Original Ink Cartridges combine HP’s legendary performance and quality with added sustainability features.
Compatible Printers: HP OfficeJet Pro 8120, HP OfficeJet Pro 8139 e, HP OfficeJet Pro 8133, HP OfficeJet Pro 8124 e, HP OfficeJet Pro 8130, HP OfficeJet Pro 8132 e, HP OfficeJet Pro 8125 e, HP OfficeJet Pro 8122 e, HP OfficeJet Pro 8135 e, HP OfficeJet Pro 8130 e, HP OfficeJet Pro 8134 e, HP OfficeJet Pro 8120 e, HP OfficeJet Pro 8138 e
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Premium Home |
| Compatibility | HP 924e ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 43% |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 326.3 kg (719.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 326.3 kg (719.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Sustainable technologies and materials | Working with the Arbor Day Foundation |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786147517, 199764687524, 199764687531, 199764687555, 196786147524 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786147517; (LS1) 199764687524; (LS2) 199764687531; (LS3) 199764687555; (SE1) 196786147524 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114.8 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 100.1 mm |
| Depth | 23.9 mm |
| Package depth | 23.9 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 23.9 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786147517, 199764687524, 199764687531, 199764687555, 196786147524 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786147517; (LS1) 199764687524; (LS2) 199764687531; (LS3) 199764687555; (SE1) 196786147524 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Working with the Arbor Day Foundation |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet weight (imperial) | 326.3 kg (719.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 326.6 kg |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet weight (imperial) | 326.3 kg (719.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 4K0V0NE/924E Ink cartridge black Ev...
£50.34
£41.95
|
New
HP Q7583A/503A Toner cartridge magenta...
£46.02
£38.35
|
Recommended
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
£41.27
£34.39
|
Hot Product
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£50.16
£41.80
|
HP C4194A Toner yellow, 6K pages ISO/I...
£66.08
£55.07
|
Popular
HP Q7582A/503A Toner cartridge yellow,...
£46.02
£38.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4K0V0NE
|
Q7583A
|
C9722A
|
C9364EE
|
C4194A
|
Q7582A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
N/A
|
N/A
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
black
|
magenta
|
yellow
|
black
|
yellow
|
yellow
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
11.00
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
1000.00
|
6000.00
|
8000.00
|
420.00
|
6000.00
|
6000.00
|





