We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergotron 61-143-003 TV mount/stand Silver
SKU
61-143-003
£138.56
£115.47
In stock
0 available
SKU: 61-143-003
EAN: 0698833041217
Wall/display brackets and hardware fastener kit, 32" displaysWall/display brackets and hardware fastener kit, 32" displays
Category: Wall Mounts
| Maximum weight capacity | 79 kg |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 61-143-003 |
| EAN | 0698833041217 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | In Stock |
TM Tilting Wall Mount
The TM is the perfect accessory for large displays or TVs weighing up to 175 lbs (79 kg). Attaching your valuable flat panel investment to a wall can be nerve-racking. So we took our engineering know-how and created an extremely stable TV wall mount solution that’s easy to install. With its integrated CF motion technology, anyone can effortlessly tilt the screen to the perfect angle.
The TM is the perfect accessory for large displays or TVs weighing up to 175 lbs (79 kg). Attaching your valuable flat panel investment to a wall can be nerve-racking. So we took our engineering know-how and created an extremely stable TV wall mount solution that’s easy to install. With its integrated CF motion technology, anyone can effortlessly tilt the screen to the perfect angle.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 79 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.08 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Ergotron 61-143-003 TV mount/stand Sil...
£138.56
£115.47
|
StarTech.com TV Wall Mount supports up...
£187.78
£156.48
|
Popular
Equip 37"-90" Tilt/Swivel TV...
£123.79
£103.16
|
New
Unicol PZX1U TV mount Black
£167.05
£139.21
|
Recommended
StarTech.com TV Wall Mount for up to 8...
£162.85
£135.71
|
Bestseller
Equip 650327 43"-80" Long Ar...
£145.15
£120.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
61-143-003
|
FPWARTB2
|
650324
|
PZX1U
|
FPWARTS1
|
650327
|
| Manufacturer |
Ergotron
|
StarTech.com
|
Equip
|
Unicol
|
StarTech.com
|
Equip
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





