We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 1805435 Ribbon Vinyl white on black 12mmx5,5m for Dymo Rhino 6-12mm/19mm/24mm
SKU
1805435
£30.16
£25.13
In stock
0 available
SKU: 1805435
EAN: 0071701059918
DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 12 mm x 5.5 m | White Print on Black | Self-Adhesive | for LabelManager & Rhino Label MakersDYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 12 mm x 5.5 m | White Print on Black | Self-Adhesive | for LabelManager & Rhino Label Makers
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
Categories: Rhinopro 5000, ILP 219, Rhino 3000, Rhino 5200 + SoftCase, Rhino 5200 Series, Rhino 5000, Rhino 6000, Rhino 5200, Rhino 4200
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | White on black |
| SKU | 1805435 |
| EAN | 0071701059918 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
DYMO Rhino Industrial Labels are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
Compatible Printers: Dymo Rhino 3000, Dymo ILP 219, Dymo Rhinopro 5000, Dymo Rhino 5200 Series, Dymo Rhino 5200, Dymo Rhino 5200 + SoftCase, Dymo Rhino 4200, Dymo Rhino 5000, Dymo Rhino 6000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Dymo 1805435 Ribbon Vinyl white on bla...
£30.16
£25.13
|
Bestseller
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
£35.78
£29.82
|
Dymo 18491/S0718090 Ribbon Nylon flexi...
£23.89
£19.91
|
Popular
Dymo 1805431 Ribbon Vinyl black on yel...
£24.82
£20.68
|
Recommended
Dymo 1805432 Ribbon Vinyl white on bla...
£26.33
£21.94
|
Dymo 18052/S0718270 Heat Shrink Tubes...
£33.12
£27.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1805435
|
18056
|
18491
|
1805431
|
1805432
|
18052
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
black white
|
black yellow
|
black yellow
|
black yellow
|
black white
|
black yellow
|





