We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 1805431 Ribbon Vinyl black on yellow 24mmx5,5m for Dymo Rhino 6-24mm
SKU
1805431
£24.82
£20.68
In stock
0 available
SKU: 1805431
EAN: 0071701059871
DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 24 mm x 5.5 m | Black Print on Yellow | Self-Adhesive | for DYMO LabelManager & Rhino Label MakersDYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 24 mm x 5.5 m | Black Print on Yellow | Self-Adhesive | for DYMO LabelManager & Rhino Label Makers
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
Category: Rhino 6000
| Colour | black yellow |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| SKU | 1805431 |
| EAN | 0071701059871 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
Imagine how much more you could accomplish with a little extra help and a little more time, every single day. DYMO products can give you both. Whether you work in an office, at home or in an industrial workplace, DYMO has what you need to get organised and complete everyday tasks - in less time and with less effort than they take now. How clever is that? Coloured vinyl combines flexibility, strong adhesion and high chemical resistance which makes this label suitable for many types of application where there is a demand for colour.
Compatible Printers: Dymo Rhino 6000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 1805431 Ribbon Vinyl black on yel...
£24.82
£20.68
|
Bestseller
Dymo 18445/S0718620 Ribbon Vinyl black...
£22.79
£18.99
|
Hot Product
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
£35.78
£29.82
|
Dymo 18491/S0718090 Ribbon Nylon flexi...
£23.89
£19.91
|
Popular
Dymo 622289 Ribbon Polyester permanent...
£20.44
£17.03
|
Recommended
Dymo 1805422 Ribbon Vinyl white on red...
£22.12
£18.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1805431
|
18445
|
18056
|
18491
|
622289
|
1805422
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
black yellow
|
black white
|
black yellow
|
black yellow
|
black transparent
|
red white
|





