We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Durable Tought Wall/Table Tablet/UMPC Black
SKU
894401
£142.28
£118.57
In stock
0 available
SKU: 894401
EAN: 4005546740812
Tablet Holder TOUGH WALL/TABLETablet Holder TOUGH WALL/TABLE
- Tablet holder for wall and table mounting made of flame-retardant material (according to DIN EN 45545-2) with flexible ball joint and swivel arm
- Compatible with 7-13” tablets
- Anti-theft protection through special key lock and integrated protection against removal of the tablet from the side
- Particularly ergonomic due to the flexible gooseneck which allows an individual and stepless height adjustment
- Opening for charging and power supply cable
- Can be adjusted to any angle through 360-degree rotation
- Symmetrical clamp opening for easy handling
- Rubber-padded surfaces for protection
- Universal applications, e.g. in offices, public buildings, sales and exhibition rooms, at home in home office and kitchen, etc.
Category: Risers
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Desk,Indoor |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 894401 |
| EAN | 4005546740812 |
| Manufacturer | Durable |
| Availability | In Stock |
The Durable Tablet Holder TOUGH is a versatile and secure solution for mounting tablets in various environments. Designed for both wall and table use it is made from flame-retardant materials for enhanced safety. The holder features a flexible ball joint, swivel arm, and gooseneck, allowing for ergonomic, infinitely adjustable reading angles and 360-degree rotation.Anti-theft protection includes a locking mechanism with a special key and an optional cable lock. With rubberized surfaces to prevent damage and a cable recess for organised power supply, this holder is ideal for public spaces, trade shows, hotels, restaurants, and retail settings.Compatibility: 7-13 inch tabletsDimensions: 28 x 17.2 x 8.2 cmMade in Germany and built to last
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Proper use | Desk, Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| Adjustable length range | 160 - 275 mm |
| Adjustable length | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Rotating | Yes |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Angle of rotation | 360° |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Proper use | Desk, Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| Angle of rotation | 360° |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| System requirements | |
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 172 mm |
You may also be interested in
| Product |
Durable Tought Wall/Table Tablet/UMPC...
£142.28
£118.57
|
Durable 505023 holder Passive holder L...
£123.29
£102.74
|
Fellowes Laptop Stand for Desk - Hana...
£115.97
£96.64
|
Durable Tought Clamp XL Passive holder...
£121.66
£101.38
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
894401
|
505023
|
100016995
|
894601
|
| Manufacturer |
Durable
|
Durable
|
Fellowes
|
Durable
|



