We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Durable 505023 holder Passive holder Laptop Silver
SKU
505023
£123.29
£102.74
In stock
0 available
SKU: 505023
EAN: 4005546732145
Laptop stand RISE, 10″ - 17″, AluminumLaptop stand RISE, 10″ - 17″, Aluminum
- Universally adjustable stand for laptops and tablets from 10′′ to 17′′ (up to 5 kg)
- Facilitates ergonomic work through infinitely variable height and reading angle adjustment
- Allows laptops to be used as a desktop screen (in combination with external keyboard and mouse)
- High stability for safe working
- Non-slip rubber pads protect against scratches
- Space-saving foldable and mobile
- Improved heat dissipation through ventilation holes and aluminium plate
- Large recessed grip for easy opening and closing of the laptop
- Extremely robust made of 3.5 mm thick aluminium to support laptops permanently and reliably
Category: Risers
| Product colour | Silver |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Laptop |
| SKU | 505023 |
| EAN | 4005546732145 |
| Manufacturer | Durable |
| Availability | In Stock |
Universally adjustable stand for laptops and tablets from 10 to 17" (up to 5 kg). The Durable Laptop stand RISE facilitates ergonomic work through easy height and reading angle adjustment. With more people than ever working from home
| Design | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Mobile device type | Laptop |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Silver |
| Material | Aluminium, Rubber |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | No |
| Protection features | Scratch resistant |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Laptop |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Silver |
| Material | Aluminium, Rubber |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Height adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 230 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 320 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Durable 505023 holder Passive holder L...
£123.29
£102.74
|
Popular
BakkerElkhuizen Ergo-Q 160
£100.46
£83.72
|
Bestseller
Fellowes Laptop Stand for Desk - Hana...
£115.97
£96.64
|
Recommended
Durable Tought Wall/Table Tablet/UMPC...
£142.28
£118.57
|
STNDVRUS ETRA PREM ERG LAPT STAND + DO...
£108.66
£90.55
|
Durable Tought Clamp XL Passive holder...
£121.66
£101.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
505023
|
BNEQ160DG
|
100016995
|
894401
|
ST10711E-B
|
894601
|
| Manufacturer |
Durable
|
BakkerElkhuizen
|
Fellowes
|
Durable
|
STNDVRUS
|
Durable
|





