We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DTEN Mate Controller Black
SKU
DBA13310EB-ADWP
£864.06
£720.05
In stock
0 available
SKU: DBA13310EB-ADWP
EAN: 0850027314419
PoE, 10.1" LED display, USB Type-C, RJ-45PoE, 10.1" LED display, USB Type-C, RJ-45
Category: Video Conferencing Accessories
| Product colour | Black |
|---|---|
| Product type | Controller |
| SKU | DBA13310EB-ADWP |
| EAN | 0850027314419 |
| Manufacturer | DTEN |
| Availability | In Stock |
Versatile Control, Scheduling and Resource Management
The DTEN Mate (PoE) is a highly secure, reliable and intuitive solution for use as a Zoom Rooms Controller (ZRC) and Zoom Rooms Scheduler (ZRS).
Intuitive Touch Interface
As Zoom Rooms Controller (ZRC), DTEN Mate (PoE) provides one-tap to start Zoom meetings, admit participants, adjust camera and microphone settings, and much more.
Convenience and Security with PoE
With Power over Ethernet (PoE) for networking and power, the DTEN Mate (PoE) provides enhanced networking security with added convenience of a single cable installation.
Ready to Interface with Any Zoom Rooms System
The DTEN Mate (PoE) plays nicely with others. Easily pair it with any existing Zoom Room system or deploy as a Zoom Rooms Scheduler.
Easy to Setup, Simple to Use
With its easy-to-install wall-mountable DTEN Mate Dock, users can quickly view room status and reserve available meeting room timeslots.
Convenience, Reliability & Enhanced Security
Supports 802.1X for network security and flexibility around provisioning and managing devices on the network.
The DTEN Mate (PoE) is a highly secure, reliable and intuitive solution for use as a Zoom Rooms Controller (ZRC) and Zoom Rooms Scheduler (ZRS).
Intuitive Touch Interface
As Zoom Rooms Controller (ZRC), DTEN Mate (PoE) provides one-tap to start Zoom meetings, admit participants, adjust camera and microphone settings, and much more.
Convenience and Security with PoE
With Power over Ethernet (PoE) for networking and power, the DTEN Mate (PoE) provides enhanced networking security with added convenience of a single cable installation.
Ready to Interface with Any Zoom Rooms System
The DTEN Mate (PoE) plays nicely with others. Easily pair it with any existing Zoom Room system or deploy as a Zoom Rooms Scheduler.
Easy to Setup, Simple to Use
With its easy-to-install wall-mountable DTEN Mate Dock, users can quickly view room status and reserve available meeting room timeslots.
Convenience, Reliability & Enhanced Security
Supports 802.1X for network security and flexibility around provisioning and managing devices on the network.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Controller |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Brand compatibility | DTEN |
| Ethernet LAN | Yes |
| Display | |
| Display type | LED |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Touchscreen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 242 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 450 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 60% |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Mounting kit | Yes |
You may also be interested in
| Product |
DTEN Mate Controller Black
£864.06
£720.05
|
Bestseller
HP Poly TC10 Touch Controller
£736.24
£613.53
|
Hot Product
Yealink CM20 Microphone Grey
£847.87
£706.56
|
New
AVer 60U6300000AB video conferencing a...
£1,188.66
£990.55
|
Popular
HP Poly Active Optical USB 3.1 Cable (...
£813.19
£677.66
|
Recommended
Cisco CP-8800-A-KEM-3PC= video confere...
£938.58
£782.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DBA13310EB-ADWP
|
875K5AA
|
CM20
|
60U6300000AB
|
875H3AA
|
CP-8800-A-KEM-3PC=
|
| Manufacturer |
DTEN
|
HP Poly
|
Yealink
|
AVer
|
HP Poly
|
Cisco
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
N/A
|
Black
|
| Product type |
Controller
|
N/A
|
Microphone
|
Speaker
|
N/A
|
N/A
|





