We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 re-charge - Car Charger USB-C 30W - BLK
SKU
CC30MOBL7103
£10.42
£8.68
In stock
0 available
SKU: CC30MOBL7103
EAN: 5711428071033
re-charge - Car Charger USB-C 30W - BLKre-charge - Car Charger USB-C 30W - BLK
- Made with 100% GRS certified recycled and 100% recyclable plastic
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge that won’t overheat.
- A Safe and Fast Charge in Your Car
- Optimised for Ultra Book, Tablet, Smartphones and other compatible devices
- Compact design for a seamless fit to your dashboard
Category: Mobile Device Chargers
Unlike most chargers dbramante1928 car chargers are made with 100% recycled plastic and is 100% recyclable. Safely fast charge your device with this USB-C 30W car charger for smartphones, tablets and some Laptops. Built-in protection ensures that your devices are safe from damage caused by overcurrent and overvoltage.
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| Port 1 output current | 3 A |
| Input current | 3 A |
| Maximum power | 30 W |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 2.5 A |
| Output current (15V) | 2 A |
| Output current (20V) | 1.5 A |
| Technical details | |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
dbramante1928 re-charge - Car Charger...
£10.42
£8.68
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£11.95
£9.96
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
£15.52
£12.93
|
Hot Product
Microconnect USB3.1CA1SETW mobile devi...
£15.22
£12.68
|
Recommended
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£9.94
£8.28
|
Microconnect PETRAVEL44 mobile device...
£12.79
£10.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CC30MOBL7103
|
UMC0014A
|
USB2PCARBKS
|
USB3.1CA1SETW
|
PETRAVEL43
|
PETRAVEL44
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
2-Power
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Charger type |
Auto
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





