We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 17e/16e/15/14/13 - Black
SKU
RE61BL004227
£4.97
£4.14
In stock
0 available
SKU: RE61BL004227
EAN: 5711428042279
Bulk - Nuuk - iPhone 17e/16e/15/14/13 - BlackBulk - Nuuk - iPhone 17e/16e/15/14/13 - Black
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | RE61BL004227 |
| EAN | 5711428042279 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Nuuk is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Nuuk offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
| Design | |
|---|---|
| Material | Recycled plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 17e/16e/15/14/13 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 17e/16e/15/14/13 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 150 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 25.6 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 32.8 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 32.8 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case length | 140 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.18 kg |
| Master (outer) case volume | 8120 cm³ |
| Products per pallet (EU) | 30 pc(s) |
| UK Trade Tariff code | 3927 90 97 90 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 17e...
£4.97
£4.14
|
Popular
eSTUFF ES671275 mobile phone case Cove...
£4.20
£3.50
|
Recommended
eSTUFF ES673041-BULK mobile phone case...
£6.11
£5.09
|
Hot Product
eSTUFF ES673055-BULK mobile phone case...
£6.04
£5.03
|
eSTUFF ES673076-BULK mobile phone case...
£6.04
£5.03
|
eSTUFF ES673058-BULK mobile phone case...
£6.04
£5.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RE61BL004227
|
ES671275
|
ES673041-BULK
|
ES673055-BULK
|
ES673076-BULK
|
ES673058-BULK
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Material |
Recycled plastic
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





