We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct RB-291W power cable Black 2 m C13 coupler
SKU
RB-291W
£2.94
£2.45
In stock
0 available
SKU: RB-291W
EAN: 5055781231292
2m US Plug to C13 Mains Lead2m US Plug to C13 Mains Lead
- US - IEC
- 2 Mtrs
- Moulded
- 10A IEC Connector
- E325848
- CSA 246445
- 3x 0.824mm2 (18AWG)
Category: Power Cables
| SKU | RB-291W |
|---|---|
| EAN | 5055781231292 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
The IEC (C13) to US mains cable, more commonly know as a kettle lead is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers & photocopiers and a whole host of other equipment.
The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.
The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| AWG wire size | 18 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Connector 2 current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Cables Direct RB-291W power cable Blac...
£2.94
£2.45
|
Cables Direct RB-249 power cable Black...
£2.46
£2.05
|
Hot Product
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Recommended
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.74
£3.12
|
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.74
£3.12
|
Bestseller
Microconnect PE090818 power cable Blac...
£4.18
£3.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB-291W
|
RB-249
|
2119140
|
301152
|
371131
|
PE090818
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Epson
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Microconnect
|





