We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct Euro - IEC (C13) 5m Black C13 coupler
SKU
RB-299A-5M
£7.73
£6.44
In stock
0 available
SKU: RB-299A-5M
EAN: 5055781225543
Euro Mains Lead to IEC (C13), PVC, 16A, 5 m, BlackEuro Mains Lead to IEC (C13), PVC, 16A, 5 m, Black
Category: Power Cables
| SKU | RB-299A-5M |
|---|---|
| EAN | 5055781225543 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
The IEC (C13) to Euro mains cable, more commonly know as a European kettle lead is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers & photocopiers and a whole host of other equipment.The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.These are individually hanked for convenience.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input current | 16 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct Euro - IEC (C13) 5m Blac...
£7.73
£6.44
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Recommended
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB-299A-5M
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88544
|
88546
|
88516
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





