We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-1050 Toner-kit, 1K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-1110
SKU
TN1050
£42.05
£35.04
In stock
0 available
SKU: TN1050
EAN: 4977766721707
The Brother TN1050 Toner Cartridge. Prints 1,000 pages.The Brother TN1050 Toner Cartridge. Prints 1,000 pages.
- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother black toner cartridge TN-105
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-1050 original laser toner cartridge protects your printer warranty
Categories: Laser Toners & Cartridges, Black, DCP-1510, MFC-1810, MFC-1910 W, DCP-1610 W, DCP-1612 W, DCP-1512, HL-1201, HL-1210 W, DCP-1512 A, MFC-1815, HL-1211 W, MFC-1911 NW, DCP-1616 NW, HL-1212 W, DCP-1601, HL-1112, HL-1110, HL-1112 A, HL-1110 E, HL-1110 Series, HL-1112 Series, HL-1110 R, DCP-1610 WE, DCP-1612 WVB, DCP-1512 E, MFC-1810 E, DCP-1510 E, DCP-1512 Series, HL-1212 WVB, DCP-1617 NW, DCP-1610 WVB, DCP-1610 Series
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 1000.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN1050 |
| EAN | 4977766721707 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-1050 Laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother DCP-1610 WE, Brother HL-1112, Brother MFC-1815, Brother HL-1212 W, Brother HL-1211 W, Brother HL-1112 Series, Brother DCP-1512 A, Brother DCP-1512, Brother HL-1110 R, Brother DCP-1610 W, Brother HL-1112 A, Brother DCP-1512 E, Brother DCP-1601, Brother MFC-1810, Brother HL-1210 W, Brother DCP-1612 WVB, Brother DCP-1612 W, Brother HL-1201, Brother DCP-1510 E, Brother HL-1110, Brother DCP-1610 WVB, Brother DCP-1512 Series, Brother MFC-1910 W, Brother DCP-1617 NW, Brother MFC-1911 NW, Brother HL-1212 WVB, Brother MFC-1810 E, Brother DCP-1610 Series, Brother HL-1110 Series, Brother HL-1110 E, Brother DCP-1510, Brother DCP-1616 NW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Compatibility | Brother DCP-1512, DCP-1510, DCP-1610W, DCP-1612W, DCP-1616NW, DCP-1601, DCP-1512A, HL-1112, HL-1110, HL-1110R, HL-1212W, HL-1210W, HL-1211W, HL-1201, HL-1112A, MFC-1810, MFC-1815, MFC-1910W, MFC-1911NW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 346 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 524 g |
| Weight | 269 g |
| Package width | 148 mm |
| Package height | 356 mm |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 524 g |
| Package width | 148 mm |
| Package height | 356 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | Vietnam |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Compatibility | Brother DCP-1512, DCP-1510, DCP-1610W, DCP-1612W, DCP-1616NW, DCP-1601, DCP-1512A, HL-1112, HL-1110, HL-1110R, HL-1212W, HL-1210W, HL-1211W, HL-1201, HL-1112A, MFC-1810, MFC-1815, MFC-1910W, MFC-1911NW |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766721707 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 142.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766721707 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TN-1050 Toner-kit, 1K pages IS...
£42.05
£35.04
|
Lexmark 1361753 Toner magenta, 3.5K pa...
£48.48
£40.40
|
New
HP Q2613X/13X Toner cartridge black hi...
£60.31
£50.26
|
Hot Product
HP Q7551A/51A Toner cartridge black, 6...
£57.13
£47.61
|
Popular
Xerox 003R99781 Toner-kit, 2.6K pages/...
£38.60
£32.17
|
Recommended
Konica Minolta A202050/TN-414 Toner bl...
£61.56
£51.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN1050
|
1361753
|
Q2613X
|
Q7551A
|
003R99781
|
A202050
|
| Manufacturer |
Brother
|
Lexmark
|
HP
|
HP
|
Xerox
|
Konica Minolta
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
HP
|
HP
|
Brother
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Compatible
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
| Colour |
black
|
magenta
|
black
|
black
|
black
|
black
|
| Capacity |
1000.00
|
3500.00
|
4000.00
|
6500.00
|
2600.00
|
25000.00
|





