We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-527VAL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 1200pg + 3x900 pg Pack=4 for Brother MFC-J 4350
SKU
LC527VAL
£95.58
£79.65
In stock
0 available
SKU: LC527VAL
EAN: 4977766842181
Genuine Brother LC527VAL Ink Cartridge Value PackGenuine Brother LC527VAL Ink Cartridge Value Pack
- High quality genuine Brother LC527VAL ink cartridge multipack
- Black cartridge prints 1,300 pages. Cyan, magenta and yellow print 900 pages each in accordance with ISO/IEC 24711.
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC527VAL original ink cartridges protects your printer warranty
Categories: Ink Cartridges, Assorted, MFC-J 4550 DW, MFC-J 4350 DW
| SKU | LC527VAL |
|---|---|
| EAN | 4977766842181 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC527VAL multipack (including black, cyan, yellow and magenta pigment ink cartridges), is formulated to produce vibrant colours and sharp text. Whether you are printing images, presentations, or documents, they enhance overall print quality.
Brother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.
Genuine Brother LC527VAL ink cartridges - worth it every time
Brother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.
Genuine Brother LC527VAL ink cartridges - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 4550 DW, Brother MFC-J 4350 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Value pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 900 pages |
| Black ink page yield | 1300 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Compatibility | MFC-J4350DW, MFC-J4550DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Package type | Hanging box |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 250 g |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 109.5 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 250 g |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 109.5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother LC-527VAL Ink cartridge multi...
£95.58
£79.65
|
Bestseller
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
£110.03
£91.69
|
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£116.72
£97.27
|
Popular
Epson C13T26364010/26XL Ink cartridge...
£101.46
£84.55
|
New
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
£75.48
£62.90
|
Recommended
Brother LC-1280XLVALBPDR Ink cartridge...
£100.40
£83.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC527VAL
|
C9383A
|
C9407A
|
C13T26364010
|
C13T08074011
|
LC1280XLVALBP
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Brother
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Value pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Brother
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
cyan magenta
|
photoblack gray light
|
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow photocyan photomagenta
|
black cyan magenta yellow
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
130.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
220.00
|
N/A
|





