We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1280XLVALBPDR Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y high-capacity 1x2400pg + 3x1200pg Pack=4 for Brother MFC-J 6510
SKU
LC1280XLVALBP
£100.40
£83.67
In stock
0 available
SKU: LC1280XLVALBP
EAN: 5014047562662
The Brother LC1280XLVALBP Black Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each colour cartridge prints 1,200 pages; black cartridge prints 2,400 pages.The Brother LC1280XLVALBP Black Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each colour cartridge prints 1,200 pages; black cartridge prints 2,400 pages.
- Black cartridge prints 2,400 pages and each colour cartridges print 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 6710 DW, MFC-J 6910 DW, MFC-J 5910 DW, MFC-J 6510 DW, Assorted
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Type | Original |
| SKU | LC1280XLVALBP |
| EAN | 5014047562662 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
In need of replacement ink cartridges? Save yourself both money and hassle by purchasing the LC1280XLVALBP high yield multipack. The genuine Brother LC1280XLBK, LC1280XLC, LC1280XLM and LC1280XLY cartridges in this great value bundle are specifically designed to provide you with fantastic results for longer.
Compatible Printers: Brother MFC-J 6710 DW, Brother MFC-J 5910 DW, Brother MFC-J 6510 DW, Brother MFC-J 6910 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | MFC-J5910, J6510, 6710, J6910 |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO/IE 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 277 g |
| Height | 180 mm |
| Depth | 215 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package weight | 373 g |
| Package width | 217 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 67 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO/IE 24711 |
| Packaging data | |
| Package depth | 178 mm |
| Package weight | 373 g |
| Package width | 217 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 67 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO/IE 24711 |
| Country of origin | China |
| Package dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 204.2 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother LC-1280XLVALBPDR Ink cartridge...
£100.40
£83.67
|
Bestseller
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
£110.03
£91.69
|
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£116.72
£97.27
|
Popular
Epson C13T26364010/26XL Ink cartridge...
£101.46
£84.55
|
New
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
£75.48
£62.90
|
Recommended
Brother LC-129XLVALBPDR Ink cartridge...
£96.06
£80.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC1280XLVALBP
|
C9383A
|
C9407A
|
C13T26364010
|
C13T08074011
|
LC129XLVALBP
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Brother
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Brother
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
cyan magenta
|
photoblack gray light
|
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow photocyan photomagenta
|
black cyan magenta yellow
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
130.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
220.00
|
N/A
|





