We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-129XLVALBPDR Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 1x2400pg + 3x1200pg Pack=4 for Brother MFC-J 6920
SKU
LC129XLVALBP
£96.06
£80.05
In stock
0 available
SKU: LC129XLVALBP
EAN: 5014047566677
The Brother LC129XLVALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each colour cartridge prints 1,200 pages; black cartridges prints 2,400 pages.The Brother LC129XLVALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each colour cartridge prints 1,200 pages; black cartridges prints 2,400 pages.
- Black cartridge prints 2,400 pages and each colour cartridges print 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC3219 original high yield ink cartridges protects your printer warranty
Categories: Ink Cartridges, Assorted, MFC-J 6720 DW, MFC-J 6520 DW, MFC-J 6920 DW
| Printing colours | Black,Cyan,Maroon,Yellow |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Type | Original |
| SKU | LC129XLVALBP |
| EAN | 5014047566677 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Purchase this value LC129XLVALBP multipack to save on genuine Brother cartridges. The high yield cartridges enable you to conveniently replace all of your ink for less so that your printer continues to deliver the best possible results.
Compatible Printers: Brother MFC-J 6520 DW, Brother MFC-J 6720 DW, Brother MFC-J 6920 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Maroon, Yellow |
| Country of origin | China |
| Compatibility | MFC-J6520DW MFC-J6720DW MFC-J6920DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Maroon, Yellow |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 256 g |
| Height | 180 mm |
| Depth | 215 mm |
| Package weight | 301 g |
| Package type | Blister |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 301 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 191.4 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-129XLVALBPDR Ink cartridge...
£96.06
£80.05
|
Bestseller
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
£110.03
£91.69
|
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£116.72
£97.27
|
Popular
Epson C13T26364010/26XL Ink cartridge...
£101.46
£84.55
|
New
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
£75.48
£62.90
|
Hot Product
Brother LC-1280XLVALBPDR Ink cartridge...
£100.40
£83.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC129XLVALBP
|
C9383A
|
C9407A
|
C13T26364010
|
C13T08074011
|
LC1280XLVALBP
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Brother
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Brother
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
cyan magenta
|
photoblack gray light
|
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow photocyan photomagenta
|
black cyan magenta yellow
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
130.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
220.00
|
N/A
|





