We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-421XLVAL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x500 pages Pack=4 for Brother DCP-J 1050
SKU
LC421XLVAL
£65.36
£54.47
In stock
0 available
SKU: LC421XLVAL
EAN: 4977766813594
Genuine Brother LC421XLVAL standard yield black, cyan, magenta and yellow ink cartridges - multi pack. Each cartridge prints 500 pages.Genuine Brother LC421XLVAL standard yield black, cyan, magenta and yellow ink cartridges - multi pack. Each cartridge prints 500 pages.
- Each high yield cartridge prints 500 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother LC421XLVAL ink cartridge multipack
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC421XL original ink cartridges protects your printer warranty
Categories: Ink Cartridges, Assorted, MFC-J 1010 DW, DCP-J 1050 DW, DCP-J 1800 DW, DCP-J 1140 DW
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 500.00 |
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC421XLVAL |
| EAN | 4977766813594 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother LC421XLVAL high yield multipack (including black, cyan, yellow and magenta ink cartridges), with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC421XLVAL ink cartridges - worth it every time
Compatible Printers: Brother DCP-J 1800 DW, Brother DCP-J 1050 DW, Brother DCP-J 1140 DW, Brother MFC-J 1010 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 500 pages |
| Black ink page yield | 500 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | MFC-J1010DW DCP-J1050DW DCP-J1140DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 59.9 mm |
| Weight | 143 g |
| Height | 89.9 mm |
| Depth | 59.9 mm |
| Package weight | 200 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 200 g |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 200 pc(s) |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Philippines |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 14.3 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Pallet gross weight | 164 kg |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 200 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother LC-421XLVAL Ink cartridge mult...
£65.36
£54.47
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
£69.38
£57.82
|
Recommended
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£62.38
£51.98
|
New
Canon 1034B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
£71.57
£59.64
|
Bestseller
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
£60.71
£50.59
|
Popular
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
£75.48
£62.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC421XLVAL
|
80D2966
|
C13T26164010
|
1034B013
|
CN637EE
|
C13T08074011
|
| Manufacturer |
Brother
|
Lexmark
|
Epson
|
Canon
|
HP
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Combo pack
|
Multi pack
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
HP
|
Epson
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
black color
|
black cyan magenta yellow
|
photoblack cyan magenta yellow gray
|
black color
|
black cyan magenta yellow photocyan photomagenta
|
| Capacity |
500.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
200.00
|
220.00
|





