We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-127XLBK Ink cartridge black, 1.2K pages ISO/IEC 24711 9ml for Brother MFC-J 4510
SKU
LC127XLBK
£32.82
£27.35
In stock
0 available
SKU: LC127XLBK
EAN: 4977766713931
The Brother LC127XLBK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints about 1,200 pages.The Brother LC127XLBK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints about 1,200 pages.
- Approx. 1,200 pages
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using this Brother LC127XLBK original high yield ink cartridge protects your printer warranty
- The LC127XL / LC125XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page even further - LC127XLVALBP
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 4510 DW, MFC-J 4710 DW, MFC-J 4610 DW, MFC-J 4410 DW, Black, MFC-J 4310 DW, DCP-J 4110 DW, DCP-J 4110 W
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 9.00 |
| SKU | LC127XLBK |
| EAN | 4977766713931 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
This genuine Brother LC127XLBK High Yield Black Ink Cartridge has been specially developed to ensure quality documents every time you print. By buying our cartridges, you protect your printer from potential long-term damage caused by using non-genuine products.
Compatible Printers: Brother DCP-J 4110 DW, Brother MFC-J 4610 DW, Brother MFC-J 4410 DW, Brother MFC-J 4510 DW, Brother MFC-J 4710 DW, Brother DCP-J 4110 W, Brother MFC-J 4310 DW
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | LC-127XLBK |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | DCP-J4110DW, MFC-J4410DW, MFC-J4510DW, MFC-4610DW, MFC-4710DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield footnote | ISO 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Weight | 68 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 90 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 95 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 2 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO 24711 |
| Packaging data | |
| Package depth | 120 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 95 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 2 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Other features | |
| Page yield footnote | ISO 24711 |
| Country of origin | Philippines |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 206 kg |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-127XLBK Ink cartridge black...
£32.82
£27.35
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.38
£21.15
|
Recommended
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
£48.58
£40.48
|
Popular
Canon 8049B001/PGI-555PGBKXXL Ink cart...
£28.97
£24.14
|
Bestseller
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
£47.70
£39.75
|
New
Epson C13T15774010/T1577 Ink cartridge...
£31.80
£26.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC127XLBK
|
C9351AE
|
C8765EE
|
8049B001
|
CH563EE
|
C13T15774010
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
Canon
|
HP
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Light Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
HP
|
N/A
|
HP
|
Epson
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
| Content (ml) |
9.00
|
5.00
|
11.00
|
37.00
|
8.00
|
25.90
|
| Capacity |
1200.00
|
190.00
|
480.00
|
N/A
|
430.00
|
23000.00
|





