We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-123BK Ink cartridge black, 600 pages ISO/IEC 24711 11ml for Brother DCP-J 132/MFC-J 4510/MFC-J 6920
SKU
LC123BK
£24.47
£20.39
In stock
0 available
SKU: LC123BK
EAN: 4977766713894
The Brother LC123BK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints 600 pages.The Brother LC123BK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints 600 pages.
- LC123BK Prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother black ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC123BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC123 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC123VALBP
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 4510 DW, MFC-J 4710 DW, MFC-J 4610 DW, MFC-J 4410 DW, MFC-J 470 DW, MFC-J 870 DW, MFC-J 475 DW, Black, MFC-J 650 DW, MFC-J 4310 DW, MFC-J 6720 DW, MFC-J 6520 DW, MFC-J 6920 DW, MFC-J 245, MFC-J 470 Series, DCP-J 4110 DW, DCP-J 152 W, DCP-J 152 WR, DCP-J 132 W, DCP-J 4110 W, DCP-J 552 DW, DCP-J 172 W, DCP-J 752 DW, DCP-J 150 Series
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 600.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 11.00 |
| SKU | LC123BK |
| EAN | 4977766713894 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC123BK ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 6920 DW, Brother MFC-J 4510 DW, Brother DCP-J 752 DW, Brother MFC-J 245, Brother MFC-J 475 DW, Brother DCP-J 4110 W, Brother MFC-J 650 DW, Brother DCP-J 4110 DW, Brother MFC-J 870 DW, Brother DCP-J 172 W, Brother MFC-J 470 Series, Brother MFC-J 4310 DW, Brother MFC-J 4610 DW, Brother MFC-J 4410 DW, Brother MFC-J 6520 DW, Brother DCP-J 150 Series, Brother DCP-J 152 W, Brother MFC-J 4710 DW, Brother MFC-J 470 DW, Brother DCP-J 132 W, Brother DCP-J 552 DW, Brother MFC-J 6720 DW, Brother DCP-J 152 WR
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | MFC-J4610 DW, MFC-J4410 DW, MFC-J4510 DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Weight | 47 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 90 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 93 mm |
| Package height | 26 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 128 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 93 mm |
| Package height | 26 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 14.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 249.6 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-123BK Ink cartridge black,...
£24.47
£20.39
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£26.93
£22.44
|
Recommended
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£20.72
£17.27
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£24.01
£20.01
|
New
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
£20.42
£17.02
|
Bestseller
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£22.68
£18.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC123BK
|
C9351AE
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
15MX971E
|
2969B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Canon
|
Epson
|
Lexmark
|
Canon
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
Canon
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
| Content (ml) |
11.00
|
5.00
|
16.00
|
11.10
|
8.00
|
15.00
|
| Capacity |
600.00
|
190.00
|
N/A
|
370.00
|
225.00
|
401.00
|





