We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridge black, 225 pages 8ml for Lexmark Colorjet 7000/F 4270/X 83/Z 11/Z 51
| Capacity | 225.00 |
|---|---|
| Colour | black |
| Content (ml) | 8.00 |
| Type | Original |
| SKU | 15MX971E |
| EAN | 0734646964371 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | In Stock |
Compatible Printers: Lexmark P 120 Series, Lexmark F 4290, Lexmark X 4280, Lexmark Z 41, Lexmark X 83, Samsung Smartjet Color, Compaq IJ 900, Lexmark Optra Color 40, Lexmark X 85 PRO, Brother MFC-7050 C, Lexmark F 4250, Olympia CP 1000, Compaq 1400 P, Teac Roboflex 1, Lexmark X 4200 Series, Samsung Myjet Plus MJC 3000, Sindoh Color CAP 1000, LSK CD Printer IV, Lexmark Colorjetprinter 7200 V, Lexmark X 63, Lexmark Z 44, Lexmark Z 43, Samsung SF-4700 Series, Samsung SF-4300, Samsung SCX-1000, Samsung Msys 4800, Lexmark X 83 M, Compaq A 1200, Lexmark X 4260, Samsung SCX-1000 Series, Olympia OM 7800, Samsung Myjet Plus MJC 2700, Compaq A 900, Compaq IJ 750, Samsung Msys 4700, Samsung Myjet Plus MJC 3300, Lexmark Colorjetprinter 5000, Lexmark X 85, Lexmark Colorjetprinter 7200, Lexmark X 125, Lexmark Colorjetprinter 5770, Lexmark Z 52, Samsung Myjet Plus MJC 2500 C, Samsung Smartjet, Samsung SCX-1150 F, Samsung SF-3150, Lexmark Z 54 SE, Lexmark X 120 Series, Kodak PPM 120, Lexmark Z 51, Lexmark F 4270, Compaq A 3000, Kodak Personal Picture Maker 120, Olympia OM 7500, Lexmark P 120, Samsung SCX-1000 S, Lexmark Optra Color 45 N, Lexmark Z 54, Lexmark Z 42, Lexmark X 84, Lexmark X 125 PRO, Lexmark Colorjetprinter 5700 Series, Lexmark X 73, Lexmark Optra Color 40 N, Samsung SCX-1150, Samsung SF-4500 C, Lexmark X 71, Kodak Personal Picture Maker 100, Samsung SCX-1100 Series, Samsung SCX-1100, Samsung Myjet Plus MJC 1030 I, Samsung SF-4800, Compaq IJ 300, Lexmark Z 82, Lexmark P 122, Samsung SF-4750, Lexmark Z 53, Lexmark X 82, Compaq A 4000, Compaq A 1500, Lexmark Z 11, Compaq IJ 1200, Lexmark Z 31, Lexmark Colorjetprinter 5700, Lexmark X 4270, Lexmark X 4250, Lexmark Z 46, Lexmark Colorjetprinter 3200, Lexmark Optra Color 45, Lexmark Z 45 SE, Olympia OF 7900, Compaq IJ 700, Lexmark X 80, Samsung SF-4750 C, Samsung MJ 4500 C, Samsung SF-430, Samsung SF-4500, Lexmark X 70, Kodak PPM 100, Samsung Myjet Plus MJC 1130 I, Samsung SF-4500 Series, Samsung SF-4700, Lexmark Z 45, Lexmark F 4200 Series, Samsung Myjet Plus MJC 2300 C, Lexmark Colorjetprinter 7200 Series, Lexmark X 125 M, Compaq A 1000, Lexmark F 4260, Lexmark Colorjetprinter 7000
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Quantity outer carton | 48 pc(s) |
| Package dimensions (W x D x H) | 50.8 x 47.6 x 104.1 mm (2 x 1.88 x 4.1") |
| Gross weight of outer carton | 2.85 kg |
| Quick order code | 71 |
| Pallet weight (imperial) | 223.6 kg (493 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1028.7 mm (48 x 40 x 40.5") |
| Package weight (imperial) | 0.0544 kg (0.12 lbs) |
| Gross weight (outer carton) | 2.85 kg (6.28 lbs) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Technical details | |
| Quantity outer carton | 48 pc(s) |
| Package dimensions (W x D x H) | 50.8 x 47.6 x 104.1 mm (2 x 1.88 x 4.1") |
| Gross weight of outer carton | 2.85 kg |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Quick order code | 71 |
| Pallet weight (imperial) | 223.6 kg (493 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1028.7 mm (48 x 40 x 40.5") |
| Package weight (imperial) | 0.0544 kg (0.12 lbs) |
| Gross weight (outer carton) | 2.85 kg (6.28 lbs) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 0.05 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 51 x 47.6 x 104 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 0.05 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 51 x 47.6 x 104 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 50.8 x 47.6 x 104.1 mm (2 x 1.88 x 4.1") |
| Package weight (imperial) | 0.0544 kg (0.12 lbs) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 326 x 202 x 229 mm |
| Products per pallet | 3456 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1029 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 224 kg |
| Products per pallet | 3456 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity outer carton | 48 pc(s) |
| Package dimensions (WxDxH) | 51 x 47.6 x 104 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 50.8 x 47.6 x 104.1 mm (2 x 1.88 x 4.1") |
| Gross weight of outer carton | 2.85 kg |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 326 x 202 x 229 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1029 mm |
| Quick order code | 71 |
| Pallet weight (imperial) | 223.6 kg (493 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1028.7 mm (48 x 40 x 40.5") |
| Package weight (imperial) | 0.0544 kg (0.12 lbs) |
| Gross weight (outer carton) | 2.85 kg (6.28 lbs) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
£20.42
£17.02
|
Hot Product
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
£17.05
£14.21
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.38
£21.15
|
Canon 2145B001/PG-37 Printhead cartrid...
£16.38
£13.65
|
Recommended
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£19.32
£16.10
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£24.04
£20.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
15MX971E
|
C6602A
|
C9351AE
|
2145B001
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
| Manufacturer |
Lexmark
|
HP
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
| Content (ml) |
8.00
|
18.00
|
5.00
|
11.00
|
16.00
|
11.10
|
| Capacity |
225.00
|
N/A
|
190.00
|
219.00
|
N/A
|
370.00
|





