We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother DR-230CL Drum kit Bk,C,M,Y, 4x15K pages Pack=4 for Brother HL-3040 CN
SKU
DR230CL
£133.20
£111.00
In stock
0 available
SKU: DR230CL
EAN: 4977766667012
The Brother DR-230CL Black, Cyan, Magenta and Yellow Drum Unit Pack. Prints 15,000 pages.The Brother DR-230CL Black, Cyan, Magenta and Yellow Drum Unit Pack. Prints 15,000 pages.
- Delivers 15,000 pages (at one page per job)
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Categories: DCP-9010 CN, Drum Units, HL-3070 CN, HL-3075 CW, HL-3045 CN, HL-3040 CN, MFC-9125 CN, MFC-9325 CW, MFC-9120 CN, MFC-9320 CW, HL-3070 CW, Unspecified, HL-3000 Series
| Capacity | 15000.00 |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Type | Original |
| SKU | DR230CL |
| EAN | 4977766667012 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Keep your office laser printer performing just as it should and ensure your printouts remain the best-possible quality with this genuine Brother DR-230CL Drum Unit Pack. The DR-230CL is simple to install, reliable and long-lasting, ensuring that print problems won’t slow you down.
Compatible Printers: Brother DCP-9010 CN, Brother MFC-9320 CW, Brother MFC-9125 CN, Brother HL-3075 CW, Brother HL-3000 Series, Brother MFC-9120 CN, Brother MFC-9325 CW, Brother HL-3045 CN, Brother HL-3070 CW, Brother HL-3070 CN, Brother HL-3040 CN
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Page yield | 15000 pages |
| Print technology | LED printing |
| Country of origin | China |
| Compatibility | HL-3040CN HL-3070CW DCP-9010CN MFC-9120CN MFC-9320CW |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 363 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 380 x 285 x 220 mm |
| Package weight | 2.25 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.25 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Page yield | 15000 pages |
| Print technology | LED printing |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 380 x 285 x 220 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Pallet gross weight | 118.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother DR-230CL Drum kit Bk,C,M,Y, 4x...
£133.20
£111.00
|
Hot Product
OKI 44064012 Drum kit black, 20K pages...
£178.34
£148.62
|
Bestseller
OKI 44574302 Drum kit, 25K pages for O...
£170.92
£142.43
|
Recommended
Xerox 013R00659 Drum kit magenta, 51K...
£117.44
£97.87
|
Xerox 013R00660 Drum kit cyan, 51K pag...
£131.72
£109.77
|
New
Konica Minolta A2XN0RD/DR-512K Drum bl...
£112.68
£93.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DR230CL
|
44064012
|
44574302
|
013R00659
|
013R00660
|
A2XN0RD
|
| Manufacturer |
Brother
|
OKI
|
OKI
|
Xerox
|
Xerox
|
Konica Minolta
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
OKI
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Multipack |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
black
|
no color
|
magenta
|
cyan
|
black
|
| Capacity |
15000.00
|
20000.00
|
25000.00
|
51000.00
|
51000.00
|
120000.00
|





