We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
B-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt (VESA 600 x 400)
SKU
BT8432/B
£100.06
£83.38
In stock
0 available
SKU: BT8432/B
EAN: 5019318084294
Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt (VESA 600 x 400)Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt (VESA 600 x 400)
Category: Wall Mounts
| Maximum weight capacity | 68 kg |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BT8432/B |
| EAN | 5019318084294 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | In Stock |
The B-TECH BT-8432 Plasma / LCD Wall mount is designed for screens from 37-inch to 61-inch and weights up to 150 lbs. Will work with VESA and Non-VESA compliant Screens. Quick "Hook On" mounting for easy installation. Mount allows Screen to tilt +/- 15 Degrees with easy knob adjustment. Includes locking bar for secure installation. All mounting hardware included. Will work with all LG 37 to 61 TV
Will work with:
- VESA MIS-F 800,400,8 VESA 800mm x 400mm found on most Philips flat panels.
- VESA 600mm x 400mm.
- VESA 400mm x 200mm.
- VESA 400mm x 100mm.
- VESA 200mm x 200mm.
- VESA 200mm x 100mm.
- VESA 100mm x 100mm.
Mounting Plate:
860mm (33.75-inch)w X 156mm (6.25-inch)h
Hook on Arms:
500mm (19.73-inch)h
Screen mounting:
width:75mm (2.98-inch)min / 835mm (32.75-inch)max
height: 474mm (18.64-inch)
Will work with:
- VESA MIS-F 800,400,8 VESA 800mm x 400mm found on most Philips flat panels.
- VESA 600mm x 400mm.
- VESA 400mm x 200mm.
- VESA 400mm x 100mm.
- VESA 200mm x 200mm.
- VESA 200mm x 100mm.
- VESA 100mm x 100mm.
Mounting Plate:
860mm (33.75-inch)w X 156mm (6.25-inch)h
Hook on Arms:
500mm (19.73-inch)h
Screen mounting:
width:75mm (2.98-inch)min / 835mm (32.75-inch)max
height: 474mm (18.64-inch)
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 68 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Interface width | 7.5 cm |
| Interface height | 47.4 cm |
| Colour | Yes |
| Screen size compatibility | 37/61 |
You may also be interested in
| Product |
B-Tech Universal Flat Screen Wall Moun...
£100.06
£83.38
|
Hot Product
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£110.71
£92.26
|
Popular
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£82.44
£68.70
|
Bestseller
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount...
£81.11
£67.59
|
Recommended
Vivolink VLMW2355A TV mount/stand 139....
£82.02
£68.35
|
Equip 37"-90" Tilt/Swivel TV...
£123.79
£103.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8432/B
|
45-268-026
|
45-269-009
|
FPWARTB1M
|
VLMW2355A
|
650324
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
Ergotron
|
Ergotron
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
Equip
|
| Product colour |
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





