We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
SKU
VLMW2355A
£82.02
£68.35
In stock
0 available
SKU: VLMW2355A
EAN: 5711783797913
Pro Medium Wall Mount w. Arm, Max 35 kg, Up to VESA 400x400Pro Medium Wall Mount w. Arm, Max 35 kg, Up to VESA 400x400
- Slim wall mount for screen size 23” 55”
- Slim full-motion wall mount with triple arm and large wall plate
- Holes match up to VESA 400x400
- Max loading capacity: 35kgs
Category: Wall Mounts
| Maximum weight capacity | 35 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW2355A |
| EAN | 5711783797913 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
TV/MONITOR MOUNT
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, offices, hotels or living room.
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, offices, hotels or living room.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 - 12° |
| Distance to the wall (max) | 53.1 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (max) | 53.1 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 695 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 5.68 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 410 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 5.78 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMW2355A TV mount/stand 139....
£82.02
£68.35
|
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£110.71
£92.26
|
Popular
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£82.44
£68.70
|
Bestseller
B-Tech XL Universal Flat Screen Wall M...
£79.36
£66.13
|
Hot Product
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
£67.99
£56.66
|
Recommended
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount...
£81.11
£67.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW2355A
|
45-268-026
|
45-269-009
|
BT9901/B
|
FLATPNLWALL
|
FPWARTB1M
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Ergotron
|
Ergotron
|
B-Tech
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





