We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN 2L-7D02UDPX3 KVM cable Black 1.8 m
SKU
2L-7D02UDPX3
£38.90
£32.42
In stock
0 available
SKU: 2L-7D02UDPX3
EAN: 4710469340659
1.8M USB DisplayPort KVM Cable Kit1.8M USB DisplayPort KVM Cable Kit
Category: KVM Cables
| SKU | 2L-7D02UDPX3 |
|---|---|
| EAN | 4710469340659 |
| Manufacturer | Aten |
| Availability | In Stock |
The 2L-7D02UDPX3 KVM Cable Kit offers high-quality data connections between the DisplayPort KVM Switch and your DisplayPort servers and computers. The cable kit enables the connection of Video, USB Keyboard/Mouse and Audio (Speaker), delivering excellent performance with ATEN DisplayPort KVM Switch.
| Performance | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Video port type | HDMI |
| Mouse port type | USB |
| Keyboard port type | USB |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Weight | 240 g |
| Package weight | 240 g |
| Ports & interfaces | |
| Video port type | HDMI |
| Mouse port type | USB |
| Keyboard port type | USB |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 240 g |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 240 g |
| Package weight | 240 g |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 240 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | 1x 2L-7D02UDPX3 1.8M USB DisplayPort KVM Cable Kit |
| Other features | |
| Packaging content | 1x 2L-7D02UDPX3 1.8M USB DisplayPort KVM Cable Kit |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.3 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
ATEN 2L-7D02UDPX3 KVM cable Black 1.8 m
£38.90
£32.42
|
Bestseller
ATEN HDMI KVM Cable 1,8m
£33.41
£27.84
|
New
Cables Direct EX-555 KVM cable Beige 1...
£34.37
£28.64
|
Microconnect XLRMF9 KVM cable Black 9 m
£47.39
£39.49
|
Popular
HPE 1x4 KVM Console 6ft USB Cable KVM...
£38.09
£31.74
|
Recommended
StarTech.com 10 ft. (3 m) USB KVM Cabl...
£36.96
£30.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2L-7D02UDPX3
|
2L-7D02UH
|
EX-555
|
XLRMF9
|
AF613A
|
RKCONSUV10
|
| Manufacturer |
Aten
|
Aten
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
HPE
|
StarTech.com
|
| Video port type |
HDMI
|
HDMI
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
VGA
|





