We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN HDMI KVM Cable 1,8m
SKU
2L-7D02UH
£33.41
£27.84
In stock
0 available
SKU: 2L-7D02UH
EAN: 4710423776838
1.8M USB HDMI KVM Cable with Audio1.8M USB HDMI KVM Cable with Audio
- PC Connector:HDMI,USB and Audio
- Console Connector: HDMI,USB and Audio
- Length:1.8m
Category: KVM Cables
| SKU | 2L-7D02UH |
|---|---|
| EAN | 4710423776838 |
| Manufacturer | Aten |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
PC Connector:HDMI,USB and Audio
Console Connector: HDMI,USB and Audio
Length:1.8m
Please see "KVM Cables Table" for compatible products
Console Connector: HDMI,USB and Audio
Length:1.8m
Please see "KVM Cables Table" for compatible products
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| Connector 2 | HDMI, USB B, 2 x 3.5mm |
| Connector 1 | HDMI, USB A, 2 x 3.5mm |
| Features | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 241 g |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 241 g |
| Package weight | 241 g |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 241 g |
| Performance | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Video port type | HDMI |
| Connector 2 | HDMI, USB B, 2 x 3.5mm |
| Connector 1 | HDMI, USB A, 2 x 3.5mm |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Packaging data | |
| Weight | 241 g |
| Package weight | 241 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 15.4 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 14.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ATEN HDMI KVM Cable 1,8m
£33.41
£27.84
|
New
Cables Direct EX-555 KVM cable Beige 1...
£34.37
£28.64
|
Microconnect XLRMF9 KVM cable Black 9 m
£47.39
£39.49
|
Popular
HPE 1x4 KVM Console 6ft USB Cable KVM...
£38.09
£31.74
|
StarTech.com 10 ft. (3 m) USB KVM Cabl...
£36.96
£30.80
|
Recommended
StarTech.com 15 ft. (4.6 m) USB KVM Ca...
£50.02
£41.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2L-7D02UH
|
EX-555
|
XLRMF9
|
AF613A
|
RKCONSUV10
|
RKCONSUV15
|
| Manufacturer |
Aten
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
HPE
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Video port type |
HDMI
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
VGA
|
VGA
|





