We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7
SKU
90YV0M17-M0NA00
£698.04
£581.70
In stock
0 available
SKU: 90YV0M17-M0NA00
EAN: 4711636046213
NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7, 1000 TOPs, PCI Express 5.0, OpenGL 4.6, 28 Gbps, 750W, 2.53 slotNVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7, 1000 TOPs, PCI Express 5.0, OpenGL 4.6, 28 Gbps, 750W, 2.53 slot
Category: Graphics Cards
| SKU | 90YV0M17-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636046213 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5070 combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed with a compact profile, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
ASUS Dual GeForce RTX™ 5070 combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed with a compact profile, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2542 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Processor frequency (OC mode) | 2572 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 6144 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 988 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.53 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.53 |
| Weight | 855 g |
| Height | 126 mm |
| Depth | 50.6 mm |
| Length | 249 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 88.5 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package weight | 1.56 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce...
£698.04
£581.70
|
Popular
Lenovo 4X61E26090 graphics card NVIDIA...
£561.80
£468.17
|
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£937.92
£781.60
|
AMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6
£1,004.58
£837.15
|
Recommended
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£770.95
£642.46
|
Hot Product
ASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForc...
£822.24
£685.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0M17-M0NA00
|
4X61E26090
|
6V9V4AA
|
100-300000006
|
4X61P69962
|
90YV0M10-M0NA00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Lenovo
|
HP
|
AMD
|
Lenovo
|
ASUS
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 5.0
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
| Memory bus |
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
N/A
|
128bit to 192bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070
|
T600
|
T1000
|
Radeon PRO W7700
|
RTX 2000 Ada
|
GeForce RTX 5070
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
N/A
|
4
|
4
|
N/A
|
3
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
12GB to 16GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
12GB to 16GB
|





