We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
SKU
6V9V4AA
£937.92
£781.60
In stock
0 available
SKU: 6V9V4AA
EAN: 0196786525711
NVIDIA T1000E 8GB 4mDP GraphicsNVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
Category: Graphics Cards
| Graphics processor | T1000 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| SKU | 6V9V4AA |
| EAN | 0196786525711 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA cores | 896 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | T1000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.07 |
| Shader model version | 5.17 |
| OpenGL version | 4.68 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 896 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.07 |
| Shader model version | 5.17 |
| OpenGL version | 4.68 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.2 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132.6 g |
| Length | 132.6 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 65.3 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 251 mm |
| Package weight | 340 g |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
You may also be interested in
| Product |
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£937.92
£781.60
|
Popular
AMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6
£1,004.58
£837.15
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£770.95
£642.46
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAM...
£1,276.31
£1,063.59
|
Recommended
ASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon R...
£976.85
£814.04
|
Hot Product
ASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX...
£854.18
£711.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6V9V4AA
|
100-300000006
|
4X61P69962
|
90YV0MD0-M0NA00
|
90YV0L71-M0NA00
|
90YV0LI1-M0NA00
|
| Manufacturer |
HP
|
AMD
|
Lenovo
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
| Interface type |
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
N/A
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
T1000
|
Radeon PRO W7700
|
RTX 2000 Ada
|
GeForce RTX 5070 Ti
|
Radeon RX 9070 XT
|
Radeon RX 9070
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| DisplayPorts quantity |
4
|
4
|
N/A
|
3
|
3
|
3
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2
|
1
|
1
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|





