We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Tray
SKU
100-000001973
£541.57
£451.31
In stock
0 available
SKU: 100-000001973
EAN: 5054444748627
Ryzen 7 9850X3D Desktop ProcessorRyzen 7 9850X3D Desktop Processor
Category: Processors
| SKU | 100-000001973 |
|---|---|
| EAN | 5054444748627 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor model | 9850X3D |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Compatible chipsets | AMD A620, AMD X670E, AMD X670, AMD B650E, AMD B650, AMD X870E, AMD X870, AMD B840, AMD B850 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4.x, SSSE3, AMD-V, FMA3 |
| L2 cache | 8000 KB |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4.x, SSSE3, AMD-V, FMA3 |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Other features | |
| L2 cache | 8000 KB |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz...
£541.57
£451.31
|
Popular
Fujitsu Xeon E5-2407V2 4C/4T 2.4GHz pr...
£580.70
£483.92
|
Hot Product
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
£490.00
£408.33
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4210R (2.4GHz/10...
£549.11
£457.59
|
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
£551.26
£459.38
|
Recommended
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB...
£477.76
£398.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001973
|
S26361-F3828-L240
|
100-000000054
|
P23549-B21
|
100-000000319
|
100-000000339
|
| Manufacturer |
AMD
|
Fujitsu
|
AMD
|
HPE
|
AMD
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1356 (Socket B2)
|
Socket SP3
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
Intel Xeon E5 v2
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon Silver
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor cores |
8
|
4
|
32
|
10
|
28
|
16
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
N/A
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|




