We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks DS-SFP-FC8G-LW-AO network transceiver module Fiber optic SFP+
SKU
DS-SFP-FC8G-LW-AO
£421.52
£351.27
In stock
0 available
SKU: DS-SFP-FC8G-LW-AO
EAN: 0821455024164
Cisco Compatible 2/4/8GBPS SFP, 1 x Fiber Channel, SFP (mini-GBIC)Cisco Compatible 2/4/8GBPS SFP, 1 x Fiber Channel, SFP (mini-GBIC)
Category: network transceiver modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | DS-SFP-FC8G-LW-AO |
| EAN | 0821455024164 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
AddOn's industry-standard SFP+ is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet slot, linking the port with the fiber-optic network. AddOn transceivers (GBIC, SFP, XFP and XENPAK) are 100% compliant for all of our networking product lines and are factory loaded with OEM specific configuration data required for networking compliance. These transceivers initialize and perform identically to the OEM transceivers and can be mixed and deployed with other OEM or 3rd party transceivers, for seamless network performance.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Compatible products | Cisco MDS 9000 |
| Performance | |
|---|---|
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco MDS 9000 |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Features | |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco MDS 9000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.5 mm |
| Depth | 56.4 mm |
| Height | 8.4 mm |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks DS-SFP-FC8G-LW-AO netwo...
£421.52
£351.27
|
Popular
NETGEAR Fibre Gigabit 1000Base-LX (LC)...
£338.03
£281.69
|
Hot Product
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
£424.36
£353.63
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
£343.39
£286.16
|
Recommended
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
£477.68
£398.07
|
New
HPE 10GbE SFP+ SR Multi-mode 300m Tran...
£359.54
£299.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DS-SFP-FC8G-LW-AO
|
AGM732F
|
MA-SFP-1GB-SX
|
SFP-10G-SR-S=
|
845398-B21
|
Q6M30A
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Netgear
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
100000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
N/A
|
SFP
|
SFP+
|
N/A
|
QSFP28
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|




