We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zyxel ANT2105-ZZ0201F network antenna Omni-directional antenna N-type 7 dBi
SKU
ANT2105-ZZ0201F
£63.84
£53.20
In stock
0 available
SKU: ANT2105-ZZ0201F
EAN: 4718937609413
ANT2105 Dual Pack - Dual Band RadioANT2105 Dual Pack - Dual Band Radio
Category: Network Antennas
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
|---|---|
| SKU | ANT2105-ZZ0201F |
| EAN | 4718937609413 |
| Manufacturer | Zyxel |
| Availability | In Stock |
Build a Wholesome WLAN Infrastructure with ZyXEL Selected Accessories - Compatible with ZyXEL WLAN devices to get optimal signal quality - Matching colors and exterior looks - Multiple options to meet your current network environments When building a wireless LAN infrastructure, the IT staff should consider several factors influencing transmission efficiency, such as different facility sizes, building materials and interior divisions. To address this concern, a comprehensive WLAN solution for wireless LAN deployments can be critical. To facilitate the installation process, ZyXEL offers a complete range of 2.4 GHz and 5 GHz antennas, cables and other accessories for Access Points (APs) to enable customized wireless deployments for almost any installation types. The ZyXEL antennas are available in various space, directionality, gain and range capabilities in different form factors. With appropriately coupled antennas and APs, businesses will enjoy prefect WLAN environments with superior coverage, better reliability and higher data rates in all kinds of facilities. In addition, the ZyXEL low-loss cables can be used to extend the distance between any ZyXEL 2.4 GHz and 5 GHz AP and the antenna through N-plug or RP-SMA connectors.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Vertical beam width (5 GHz) | 15° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 30° |
| Vertical beam width | 30° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (5 GHz) | 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4.5 dBi |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Vertical beam width (5 GHz) | 15° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 30° |
| Vertical beam width | 30° |
| Purpose | Outdoor |
| Polarization | Vertical polarization |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Product colour | White |
| Antenna gain (5 GHz) | 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4.5 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Vertical beam width (5 GHz) | 15° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 30° |
| Vertical beam width | 30° |
| Purpose | Outdoor |
| Polarization | Vertical polarization |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (5 GHz) | 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4.5 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Height | 183 mm |
| Diameter | 2.2 cm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Zyxel ANT2105-ZZ0201F network antenna...
£63.84
£53.20
|
Bestseller
Ubiquiti LAP-120 network antenna MIMO...
£85.19
£70.99
|
Panasonic PCPE-PAN4318 network antenna
£55.39
£46.16
|
Popular
NETGEAR 6000451 network antenna 2.5 dBi
£93.64
£78.03
|
Hot Product
Panorama Antennas DMM4-6-60 network an...
£82.52
£68.77
|
New
Ubiquiti AM-5G17-90 network antenna Se...
£76.02
£63.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ANT2105-ZZ0201F
|
LAP-120
|
PCPE-PAN4318
|
6000451-10000S
|
DMM4-6-60-2SP
|
AM-5G17-90
|
| Manufacturer |
Zyxel
|
Ubiquiti
|
Panasonic
|
Netgear
|
PANORAMA ANTENNAS
|
Ubiquiti
|





