We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra RFD40 UHF RFID Premium Plus Handheld bar code reader 1D/2D Black
SKU
RFD4031-G10B700-WR
£1,465.25
£1,221.04
In stock
0 available
SKU: RFD4031-G10B700-WR
EAN: 5715063011270
RFD40 Premium Plus, STD Range, Circular Polarized Antenna, UHF RFID, Bluetooth, WiFi, Gun, SE4100 Imager, 7000mAh, 900MHzRFD40 Premium Plus, STD Range, Circular Polarized Antenna, UHF RFID, Bluetooth, WiFi, Gun, SE4100 Imager, 7000mAh, 900MHz
Category: Barcode Readers
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
|---|---|
| Standard interfaces | Bluetooth,USB,Wireless LAN |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Product colour | Black |
| SKU | RFD4031-G10B700-WR |
| EAN | 5715063011270 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
The RFD40 UHF RFID Premium Plus Sled builds on the same great features of the Standard and Premium models and also offers better support for 3rd party smartphones by providing a 1D/2D barcode imager, Bluetooth and NFC. Integrated Wi-Fi allows for OTA device management.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Standard interfaces | Bluetooth, USB, Wireless LAN |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 84 mm |
| Depth | 166.5 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 556 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Zebra RFD40 UHF RFID Premium Plus Hand...
£1,465.25
£1,221.04
|
Bestseller
Zebra LI3678-ER Handheld bar code read...
£1,312.94
£1,094.12
|
Popular
Datalogic PM9501-DPM433RBK10 barcode r...
£1,456.76
£1,213.97
|
Hot Product
Datalogic PowerScan 9501 Handheld bar...
£1,529.68
£1,274.73
|
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£1,329.61
£1,108.01
|
New
Zebra RFD90 Handheld bar code reader B...
£2,010.58
£1,675.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RFD4031-G10B700-WR
|
LI3678-ER3U42A0S1W
|
PM9501-DPM433RBK10
|
PBT9501-DPMRBK10EU
|
DS3678-HP3U42A2SKW
|
RFD9031-G60G700-WR
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Type |
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Wi-Fi standards |
Wi-Fi 6 (802.11ax)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D
|
1D/2D
|
2D
|
1D/2D
|
N/A
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Sensor type |
N/A
|
N/A
|
LED
|
Laser
|
Laser
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
| Standard interfaces |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wireless LAN
|
| Power source type |
Battery
|
USB
|
DC
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
| Linear (1D) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
GS1 DataBar
|
N/A
|
N/A
|





