We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ZAGG Luxe Snap C Design mobile phone case 17.5 cm (6.9") Cover
SKU
702320829
£11.10
£9.25
In stock
0 available
SKU: 702320829
EAN: 0840390377708
Luxe Snap C Design for iPhone 17 Pro Max, ClearLuxe Snap C Design for iPhone 17 Pro Max, Clear
- 10ft│3m Drop Protection 1: Luxe has been tested and proven to protect your phone from drops up to 10 feet (3 meters).1
- Strengthened with Graphene: Graphene is harder than a diamond, yet more elastic than rubber, and up to 200x stronger than steel
- Slim, Lightweight Design: The slim, lightweight design fits easily in your pocket and comfortably in your hand
- Up to 97% Recycled Content: Luxe Snap is made with up to 97% recycled materials.
- Enhanced Grip Texture: The back of the Luxe Snap has textured panels for added style and security
- Compatible with Magnetic Accessories: Luxe Snap is MagSafe-compatible and works with wireless chargers and magnetic accessories
- Limited Lifetime Warranty: ZAGG warrants the product against wear and damage during the lifetime of the device for which the product was purchased
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | 702320829 |
|---|---|
| EAN | 0840390377708 |
| Manufacturer | ZAGG |
| Availability | In Stock |
Luxe Snap is the eco-friendly case with a pocket-friendly price. It’s made with up to 97% recycled materials. Luxe Snap protects your phone from drops up to 10 feet. It’s got a slim, lightweight design with textured sides and back for an improved grip. Luxe Snap is magnetic so it’s compatible with MagSafe and other wireless chargers. You can also attach magnetic accessories like a wallet or ring grip. Give your phone the Luxe treatment.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 17 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 17 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| MagSafe compatible | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 97% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ZAGG Luxe Snap C Design mobile phone c...
£11.10
£9.25
|
Bestseller
OtterBox Strada Via Series for Apple i...
£14.65
£12.21
|
eSTUFF ES673000-BULK mobile phone case...
£11.66
£9.72
|
Popular
eSTUFF ES673154-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673141-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673143-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
702320829
|
77-61672
|
ES673000-BULK
|
ES673154-BULK
|
ES673141-BULK
|
ES673143-BULK
|
| Manufacturer |
ZAGG
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Case type |
Cover case
|
Flip case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





