We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ZAGG Luxe & Glass 360 Bundle For Galaxy S25 FE
SKU
700520655
£10.98
£9.15
In stock
0 available
SKU: 700520655
EAN: 0840390375926
Luxe & Glass 360 Bundle For Galaxy S25 FELuxe & Glass 360 Bundle For Galaxy S25 FE
- 10ft / 3m Drop Protection: Reinforced with Graphene, one of the strongest materials on earth
- Made with recycled materials: Luxe is made with up to 100% post-consumer recycled materials
- Fortified with Graphene, one of the strongest materials in the world
- Wireless Charging Compatible: Compatible with most wireless chargers
- Slim, Flexible Design: The Slim, lightweight design fits easily in your pocket and comfortably in your hand
- Scratch Prevention: A precision surface finishing process provides maximum scratch resistance.
- Smudge Resistant: A long-lasting, oil-resistant finish prevents fingerprints from accumulating and helps keep your screen looking pristine.
- Limited Lifetime Warranty: ZAGG warrants the product against wear and damage during the lifetime of the device for which the product was purchased
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | 700520655 |
|---|---|
| EAN | 0840390375926 |
| Manufacturer | ZAGG |
| Availability | In Stock |
Your new phone deserves total protection — and the 360 Protect Bundle delivers. With the Glass+ screen protector, your screen is 3x stronger than an unprotected one, guarding against scratches and shatters with a smooth, smudge-resistant finish that feels just like the original. Encase it in the ZAGG Luxe case, drop-tested up to 10 feet and made with up to 100% recycled materials. Slim, soft-touch, and fortified with graphene, Luxe offers a premium feel without the bulk.
| Design | |
|---|---|
| Material | Graphene, Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Graphene, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 FE |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Graphene, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 FE |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ZAGG Luxe & Glass 360 Bundle For G...
£10.98
£9.15
|
Bestseller
OtterBox Strada Via Series for Apple i...
£14.65
£12.21
|
eSTUFF ES673000-BULK mobile phone case...
£11.66
£9.72
|
Popular
eSTUFF ES673154-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673141-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673143-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
700520655
|
77-61672
|
ES673000-BULK
|
ES673154-BULK
|
ES673141-BULK
|
ES673143-BULK
|
| Manufacturer |
ZAGG
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Case type |
Cover case
|
Flip case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





