We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 108R01416 Toner waste box, 30K pages for Xerox Phaser 6510/VersaLink C 500/VersaLink C 600/VersaLink C 605
- Capacity: 30000 Pages
- Compatible with: Phaser® 6510, WorkCentre® 6515, Xerox® VersaLink® C500 Color Printer/C505 Color Multifunction Printer/C600 Color Printer/C605 Color Multifunction Printer
| Capacity | 30000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | 108R01416 |
| EAN | 0095205832709 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | In Stock |
Compatible Printers: Xerox WC 6515 DNI, Xerox WorkCentre 6515 DNI, Xerox WC 6515 Series, Xerox Phaser 6510 DNS, Xerox VersaLink C 600 NS, Xerox WC 6515 DN, Xerox Phaser 6510 NS, Xerox Phaser 6510 DNIS, Xerox WorkCentre 6515 DNIS, Xerox WC 6515 DNM, Xerox WC 6515 N, Xerox WorkCentre 6515 N, Xerox WorkCentre 6515 DN, Xerox WorkCentre 6515 Series, Xerox WorkCentre 6515 NS, Xerox Phaser 6510 DN, Xerox WC 6515 DNIS, Xerox VersaLink C 600 Series, Xerox Phaser 6510 N, Xerox Phaser 6510 DNM, Xerox WC 6515 DNS, Xerox Phaser 6510 Series, Xerox WC 6515 NS, Xerox WorkCentre 6515 DNS, Xerox WorkCentre 6515 DNM, Xerox VersaLink C 605 Series, Xerox VersaLink C 605 N, Xerox VersaLink C 500 Series, Xerox VersaLink C 505, Xerox VersaLink C 605 XL, Xerox VersaLink C 600 X, Xerox VersaLink C 600 N, Xerox VersaLink C 505 X, Xerox VersaLink C 600 DN, Xerox VersaLink C 600 XM, Xerox VersaLink C 500 DNS, Xerox VersaLink C 605 XLS, Xerox VersaLink C 600 XN, Xerox VersaLink C 500 DS, Xerox VersaLink C 600 XLM, Xerox VersaLink C 500 NS, Xerox VersaLink C 605, Xerox VersaLink C 500 DN, Xerox VersaLink C 500 N, Xerox VersaLink C 600 XL, Xerox VersaLink C 600 DNM, Xerox VersaLink C 600 DNS, Xerox WorkCentre 6515 DNMIS, Xerox VersaLink C 605 XS, Xerox WC 6515 DNMIS, Xerox VersaLink C 505 XS, Xerox VersaLink C 605 XLM, Xerox Phaser 6510 DNI, Xerox VersaLink C 505 M, Xerox VersaLink C 505 XM, Xerox VersaLink C 605 XM, Xerox Phaser 6510 DNMIS
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Compatibility | Phaser 6510 Xerox VersaLink C500 Colour Printer Xerox VersaLink C505 Colour Multifunction Printer Xerox VersaLink C600 Colour Printer Xerox VersaLink C605 Colour Multifunction Printer WorkCentre 6515 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Print technology | Laser |
| Country of origin | Netherlands, Vietnam |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 55 mm |
| Package depth | 210.8 mm |
| Package weight | 500 g |
| Weight | 498.9 g |
| Package width | 398.8 mm |
| Package height | 53.3 mm |
| Print quality | |
| Print technology | Laser |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 210.8 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package width | 398.8 mm |
| Package height | 53.3 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 398.8 x 210.8 x 53.3 mm (15.7 x 8.3 x 2.1") |
| Package weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Xerox |
| Package dimensions (W x D x H) | 398.8 x 210.8 x 53.3 mm (15.7 x 8.3 x 2.1") |
| Country of origin | Netherlands, Vietnam |
| Package weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Phaser 6510 Xerox VersaLink C500 Colour Printer Xerox VersaLink C505 Colour Multifunction Printer Xerox VersaLink C600 Colour Printer Xerox VersaLink C605 Colour Multifunction Printer WorkCentre 6515 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser |
| Package dimensions (W x D x H) | 398.8 x 210.8 x 53.3 mm (15.7 x 8.3 x 2.1") |
| Package weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Xerox 108R01416 Toner waste box, 30K p...
£27.74
£23.12
|
Recommended
OKI 41012306 Toner yellow, 3K pages fo...
£30.85
£25.71
|
Popular
Ricoh 887813/TYPE FBK Toner black, 3.5...
£29.08
£24.23
|
OKI 43459405 Toner yellow, 1K pages/5%...
£29.68
£24.73
|
OKI 41012307 Toner magenta, 3K pages f...
£31.48
£26.23
|
Hot Product
Xerox 003R99781 Toner-kit, 2.6K pages/...
£38.60
£32.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
108R01416
|
41012306
|
887813
|
43459405
|
41012307
|
003R99781
|
| Manufacturer |
Xerox
|
OKI
|
Ricoh
|
OKI
|
OKI
|
Xerox
|
| Printing colours |
N/A
|
Yellow
|
Black
|
Yellow
|
Magenta
|
Black
|
| Brand compatibility |
Xerox
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Brother
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Compatible
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
no color
|
yellow
|
black
|
yellow
|
magenta
|
black
|
| Content (gr) |
N/A
|
N/A
|
340
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
30000.00
|
3000.00
|
3500.00
|
1000.00
|
3000.00
|
2600.00
|





