We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wenger/SwissGear Motion backpack Casual backpack Black Nylon
SKU
612545
£110.40
£92.00
In stock
0 available
SKU: 612545
EAN: 7613329177969
20 L, Nylon, Black, 15.6" laptop/10" tablet20 L, Nylon, Black, 15.6" laptop/10" tablet
- Essentials organizer keeps power cords, chargers and business cards neat and accessible
- Interior zippered pocket with fleece lining that prevents scratching of your items
- Side pockets sized to hold a water bottle or umbrella
- Pass-Thru trolley strap that slides over wheeled luggage handles for easy travel with multiple bags
- Adjustable, padded shoulder straps for maximum comfort
- Grab handle for easy carrying
| SKU | 612545 |
|---|---|
| EAN | 7613329177969 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | In Stock |
15.6'' Laptop Backpack with Tablet Pocket
Sleek and ready to coordinate with any outfit – meet our Motion Backpack. Functional but stylish, it frees your hands as you let its effortless usability do all the work. Inside is a study in systematic design: from the laptop and tablet pockets to the side pockets for a water bottle or umbrella and the essentials organizer. Sling on and fly high.
Sleek and ready to coordinate with any outfit – meet our Motion Backpack. Functional but stylish, it frees your hands as you let its effortless usability do all the work. Inside is a study in systematic design: from the laptop and tablet pockets to the side pockets for a water bottle or umbrella and the essentials organizer. Sling on and fly high.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Interior pockets | Accessory pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Number of compartments | 1 |
| Style | City |
| Product main colour | Black |
| Consumer life stage | Adult |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 310 mm |
| Weight | 600 g |
| Height | 420 mm |
| Depth | 170 mm |
| Volume | 20 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Consumer life stage | Adult |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Wenger/SwissGear Motion backpack Casua...
£110.40
£92.00
|
Popular
Wenger/SwissGear Synergy backpack Casu...
£88.87
£74.06
|
Bestseller
Thule EnRoute TEBP4416 - Black backpac...
£117.71
£98.09
|
Hot Product
i-stay Launch Ladies 40.6 cm (16"...
£88.64
£73.87
|
i-stay Launch Laptop Organiser 40.6 cm...
£96.40
£80.33
|
Recommended
Thule Subterra 2 TSLB417 Black backpac...
£125.74
£104.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
612545
|
600635
|
3204849
|
Is0106
|
IS0104
|
3205027
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Thule
|
i-Stay
|
i-Stay
|
Thule
|
| Maximum screen size compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
| Case type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Ladies case
|
Messenger case
|
N/A
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|





