We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink WALL-ARM-LARGE-BULK30 monitor mount / stand 2.29 m (90") Black
SKU
WALL-ARM-LARGE-BULK30
£1,383.32
£1,152.77
In stock
0 available
SKU: WALL-ARM-LARGE-BULK30
EAN: 5715063503096
Basic Wall Mount w. Arm (30 pcs. BULK)Basic Wall Mount w. Arm (30 pcs. BULK)
- Matching up to VESA 600x400
- Max loading capacity: 50kgs
- Tilt +5 -15 degrees Swivel range +/-90 degrees
Category: Desk Mounts
| SKU | WALL-ARM-LARGE-BULK30 |
|---|---|
| EAN | 5715063503096 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
Vivolink Basic Series is a budget-friendly mount designed for cost-conscious projects. Ideal for simple installations and large-scale setups, this series provides a basic, functional solution without the premium features of our Pro range. Perfect for when you need a practical, no-frills mount that gets the job done without breaking the budget
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 90° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Display | |
| Mounting interface | VESA |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 465 mm |
| Depth | 790 mm |
| Height | 77 mm |
| Weight | 7 kg |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 805 mm |
| Package height | 83.3 mm |
| Package weight | 7.01 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 805 mm |
| Package height | 83.3 mm |
| Package weight | 7.01 kg |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 700 mm |
| Master (outer) case length | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 50 g |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink WALL-ARM-LARGE-BULK30 monitor...
£1,383.32
£1,152.77
|
SMS Smart Media Solutions K05-148-2 mo...
£1,242.62
£1,035.52
|
Vivolink WALL-LARGE-BULK80 monitor mou...
£1,858.40
£1,548.67
|
Vivolink WALL-MEDIUM-BULK100 monitor m...
£1,997.27
£1,664.39
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
WALL-ARM-LARGE-BULK30
|
K05-148-2
|
WALL-LARGE-BULK80
|
WALL-MEDIUM-BULK100
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
SMS Smart Media Solutions
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Floor/Wall
|
Wall
|
Wall
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|



