We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLUSB3EXT100D KVM extender
SKU
VLUSB3EXT100D
£200.87
£167.39
In stock
0 available
SKU: VLUSB3EXT100D
EAN: 5715063298367
100m USB 3.2 Gen1 Extender over HDBT Receiver100m USB 3.2 Gen1 Extender over HDBT Receiver
- Super Speed USB 3.0 compliant, the transfer data rate is 5 Gbit
- Supports 4 devices with 1 USB-C
- Supports 100m extension
- Supports 3A, max 1.7A one port
- Supports two way PoC & PoC control
- RS232 congurable for control & pass through
Category: KVM extenders
| SKU | VLUSB3EXT100D |
|---|---|
| EAN | 5715063298367 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The VLUSB3EXT100D is a receiver (Rx) that can be used to connect up to 4 USB devices like: camera, speaker, touch screen or other USB3.0 device and signal is transfered via network cable to computer. System builts on HDBaseT 3.0 and supports data speed up to 5Gbit.
Typical installation:
Meeting rooms
It has four USB ports that can extend USB 3.0 signal up to 100 meters over a Cat5e/6/7 cable.
The transmitter is powered by the computer and the power supply is at the remote receiver that’s helps provide sufficient power to any type of USB device, such as flash drives, keyboards, mouses, cameras, or printers, etc.
Extender is build in a durable metal housing and the compact size enables space-saving installation.
Typical installation:
Meeting rooms
It has four USB ports that can extend USB 3.0 signal up to 100 meters over a Cat5e/6/7 cable.
The transmitter is powered by the computer and the power supply is at the remote receiver that’s helps provide sufficient power to any type of USB device, such as flash drives, keyboards, mouses, cameras, or printers, etc.
Extender is build in a durable metal housing and the compact size enables space-saving installation.
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat7 |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Transmitter | |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| Receiver | |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 ports | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Power | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver width | 13.3 cm |
| Receiver depth | 10.5 cm |
| Receiver height | 2.15 cm |
| Package weight | 438 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 438 g |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Technical details | |
| Weight | 227 g |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLUSB3EXT100D KVM extender
£200.87
£167.39
|
New
ATEN CE100-AT-E KVM extender Transmitt...
£220.60
£183.83
|
Bestseller
Lindy 70m Cat.6 4 Port HDMI 4K30 and I...
£246.25
£205.21
|
Popular
Lindy KVM Over IP Extender - Transmitter
£207.42
£172.85
|
StarTech.com HDMI Receiver Over IP Net...
£178.67
£148.89
|
Recommended
StarTech.com HDMI KVM Receiver Over IP...
£201.12
£167.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLUSB3EXT100D
|
CE100-AT-E
|
38155
|
38264
|
IH2006-HDMI-RX
|
IH2006-KVM-RX
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Aten
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
N/A
|
Transmitter & Receiver
|
Transmitter & Receiver
|
Transmitter
|
Receiver
|
Receiver
|





