We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW3770 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
SKU
VLMW3770
£60.35
£50.29
In stock
0 available
SKU: VLMW3770
EAN: 5706998906342
Pro Medium Wall Mount, 50 kg, Up to VESA 600 x 400Pro Medium Wall Mount, 50 kg, Up to VESA 600 x 400
- Fixed Curved & Flat Panel TV Wall Mount
- For most 37"-70" curved & flat panel TVs
- Load 50kgs
- click-in spring lock with easily-release cord
- Compatible with VESA hole up to 600x400
Category: Wall Mounts
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 70 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW3770 |
| EAN | 5706998906342 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Public area, such as office, hotel, shopping mall, trade fair, ect.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | No |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 654 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 435 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Depth (min) | 2.8 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLMW3770 TV mount/stand 2.18...
£60.35
£50.29
|
Popular
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£82.44
£68.70
|
Bestseller
B-Tech XL Universal Flat Screen Wall M...
£79.36
£66.13
|
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
£67.99
£56.66
|
Recommended
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount...
£81.11
£67.59
|
StarTech.com Low-Profile TV Wall Mount...
£65.93
£54.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW3770
|
45-269-009
|
BT9901/B
|
FLATPNLWALL
|
FPWARTB1M
|
FPWTLTBAT
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Ergotron
|
B-Tech
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





