We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
SKU
VLMW2355T
£45.85
£38.21
In stock
0 available
SKU: VLMW2355T
EAN: 5711783838876
Pro Medium Wall Mount w. Tilt, Max 50 kg, Up to VESA 400x400Pro Medium Wall Mount w. Tilt, Max 50 kg, Up to VESA 400x400
- Slim mount 5cm from wall
- Tilt function +/-15 degrees
- Self-balanced angle adjustment system
- Screen size 23” 55”
- Holes match up to VESA 400x400
- Max loading capacity 50kgs
Category: Wall Mounts
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW2355T |
| EAN | 5711783838876 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Max. load 50 kg. Typical screen size 23"-55" up to -15 degree tilt
Typical installations:
Public area, such as office, hotel, shopping mall, trade fair, ect.
Typical installations:
Public area, such as office, hotel, shopping mall, trade fair, ect.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Distance to the wall (max) | 5 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (max) | 5 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 470 mm |
| Depth | 58 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 479 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package weight | 1.87 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLMW2355T TV mount/stand 139....
£45.85
£38.21
|
New
SMS Smart Media Solutions FS011050 TV...
£38.09
£31.74
|
Recommended
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£42.85
£35.71
|
Popular
B-Tech VENTRY - Universal Flat Screen...
£41.27
£34.39
|
SMS Smart Media Solutions FS011073 TV...
£47.62
£39.68
|
Bestseller
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
£67.99
£56.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW2355T
|
FS011050
|
PL020050
|
BTV510/B
|
FS011073
|
FLATPNLWALL
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
B-Tech
|
SMS Smart Media Solutions
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





