We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLHDMICTL2 EDID emulator
SKU
VLHDMICTL2
£78.60
£65.50
In stock
0 available
SKU: VLHDMICTL2
EAN: 5704174984146
18G HDMI EDID Manager18G HDMI EDID Manager
- Support 18Gbit 4K@60Hz 4:4:4
- HDCP2.2
- management via DIP switches
- CEC pass-through control
- Powered over HDMI
- HDCP management
Category: EDID Emulators
| Video port type | HDMI |
|---|---|
| SKU | VLHDMICTL2 |
| EAN | 5704174984146 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
VLHDMICLT2 is a very useful HDMI EDID manager.
VLHDMICLT2 can be used to control signal resolutions and sound settings from signal sources. The settings can easy be configured via DIP switches in the front.
HDCP control via DIP switch (set unit as non HDCP compliant) can improve compatibility when several of products are connected.
The CEC pass-through can be turned on/off by DIP switch
VLHDMICLT2 can be used to control signal resolutions and sound settings from signal sources. The settings can easy be configured via DIP switches in the front.
HDCP control via DIP switch (set unit as non HDCP compliant) can improve compatibility when several of products are connected.
The CEC pass-through can be turned on/off by DIP switch
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Depth | 54 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 700 g |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLHDMICTL2 EDID emulator
£78.60
£65.50
|
Lindy DisplayPort 1.4 EDID Emulator
£84.04
£70.03
|
|---|---|---|
| SKU |
VLHDMICTL2
|
32118
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
| Video port type |
N/A
|
DisplayPort
|

