We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VL120021 KVM extender
SKU
VL120021
£747.70
£623.08
In stock
0 available
SKU: VL120021
EAN: 5705965989418
HDBaseT KVM ExtenderHDBaseT KVM Extender
- 4K 100m transmission
- HDCP 2.2 compatible
- 3 x USB KVM function supporting USB 2.0 transfer speed up to 200Mbps
- RS232 pass-through
Category: KVM extenders
| Type | Transmitter & Receiver |
|---|---|
| SKU | VL120021 |
| EAN | 5705965989418 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Transmitter/Receiver HDMI USB PoH48,Bi-directional IR, RS232, 3 x USB 2.0 and CEC, one PSU, HDMI 2.0 , HDCP2.2
Typical installations:
• Interactive touch screens, control of a remote
• Ideally designed for smart displays and fitting digital signage markets
Function:
• 100m Extender HDMI + USB + RS232 (with CAT6 cable)
• Supports 4K x 2K @ 60Hz 4:2:0
Note: UK Plug NOT included. Please add: VLPSUPLUG-UK
Typical installations:
• Interactive touch screens, control of a remote
• Ideally designed for smart displays and fitting digital signage markets
Function:
• 100m Extender HDMI + USB + RS232 (with CAT6 cable)
• Supports 4K x 2K @ 60Hz 4:2:0
Note: UK Plug NOT included. Please add: VLPSUPLUG-UK
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat6a |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB data transfer rates | 200 Mbit/s |
| LED indicators | Link |
| Supported resolutions | 1280x800 4:4:4 |
| Transmitter | |
| Transmitter video port type | HDMI |
| Transmitter local video port | Yes |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | USB |
| Number of displays supported | 1 |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB data transfer rates | 200 Mbit/s |
| USB port type | USB Type-A |
| RS-232 ports | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Power consumption (transmitter) (max) | 18 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 818 g |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 818 g |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Included power plug types | EU |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Technical details | |
| Weight | 500 g |
| Video in | HDMI |
| Dimensions (WxDxH) | 116 x 95 x 22 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink VL120021 KVM extender
£747.70
£623.08
|
Popular
ATEN CE920 KVM extender Transmitter &a...
£1,043.92
£869.93
|
Black Box ACU1700A KVM extender Transm...
£788.45
£657.04
|
New
ATEN KE8900ST-AX-E KVM extender Transm...
£761.76
£634.80
|
Recommended
ATEN KE8900SR-AX-E KVM extender Receiver
£761.76
£634.80
|
Hot Product
ATEN KE8952T KVM extender Transmitter
£1,008.86
£840.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VL120021
|
CE920
|
ACU1700A
|
KE8900ST-AX-E
|
KE8900SR-AX-E
|
KE8952T
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Aten
|
Black Box
|
Aten
|
Aten
|
Aten
|
| Type |
N/A
|
Transmitter & Receiver
|
Transmitter & Receiver
|
Transmitter
|
Receiver
|
Transmitter
|





