We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PROUSB3AAF30 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 30 m USB A Black
SKU
PROUSB3AAF30
£302.87
£252.39
In stock
0 available
SKU: PROUSB3AAF30
EAN: 5706998972644
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 30m including USB-A to USB-B cableUSB 3.0, USB-A male, USB-A female, 30m including USB-A to USB-B cable
- USB 1.1 Full Speed
- USB 3.0 support (5 Gbps)
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
- Backward compatible with USB 2.0 standard
Category: USB Cables
| Cable length | 30 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PROUSB3AAF30 |
| EAN | 5706998972644 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Optical fiber cable: Vivolink high performance USB cables is ideal for applications requiring long distance signal transmission. 5Gbps USB 3.0 also full support of USB2.0
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 30 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 550 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Cable length | 30 m |
| Weight | 550 g |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 650 g |
| Packaging data | |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 650 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Vivolink PROUSB3AAF30 USB cable USB 3....
£302.87
£252.39
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£253.92
£211.60
|
Hot Product
Lindy 30m Fibre Optic USB 3.0 Cable
£289.04
£240.87
|
New
AVer 20M USB 3.1 extension cable
£323.58
£269.65
|
Vivolink PROUSB3AAF50 USB cable USB 3....
£401.71
£334.76
|
Recommended
Vivolink PROUSB3AAF40 USB cable USB 3....
£349.33
£291.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSB3AAF30
|
939-001799
|
43345
|
064AUSB--CC6
|
PROUSB3AAF50
|
PROUSB3AAF40
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Logitech
|
Lindy
|
AVer
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB C
|
2 x USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|



