We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PROUSB3AAF10 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 10 m USB A Black
SKU
PROUSB3AAF10
£163.48
£136.23
In stock
0 available
SKU: PROUSB3AAF10
EAN: 5706998972668
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 10m including USB-A to USB-B cableUSB 3.0, USB-A male, USB-A female, 10m including USB-A to USB-B cable
- USB 1.1 Full Speed
- USB 3.0 support (5 Gbps)
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
- Backward compatible with USB 2.0 standard
Category: USB Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PROUSB3AAF10 |
| EAN | 5706998972668 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Optical fiber cable: Vivolink high performance USB cables is ideal for applications requiring long distance signal transmission. 5Gbps USB 3.0 also full support of USB2.0
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 10 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 220 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Cable length | 10 m |
| Width | 184 mm |
| Weight | 220 g |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 304 g |
| Packaging data | |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 304 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 184 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSB3AAF10 USB cable USB 3....
£163.48
£136.23
|
Bestseller
Microconnect USB3.1CC20OP USB cable 20...
£187.79
£156.49
|
Popular
Microconnect USB3.1CC10OP USB cable 10...
£170.99
£142.49
|
Hot Product
Vivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3....
£228.64
£190.53
|
Recommended
Microconnect MC-USB3.1CC10OP USB cable...
£181.73
£151.44
|
Microconnect MC-USB3.1C15OP USB cable...
£190.30
£158.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSB3AAF10
|
USB3.1CC20OP
|
USB3.1CC10OP
|
PROUSB3AAF20
|
MC-USB3.1CC10OP
|
MC-USB3.1C15OP
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
Microconnect
|
VivoLink
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|


