We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vision TC 5MUSB3.0EXT+/BL USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 5 m USB A Black, Silver
SKU
TC 5MUSB3.0EXT+/BL
£25.67
£21.39
In stock
0 available
SKU: TC 5MUSB3.0EXT+/BL
EAN: 1195053000004
5m, USB-A, Male/Female, 26 AWG, 3 Gbit/s5m, USB-A, Male/Female, 26 AWG, 3 Gbit/s
Category: USB Cables
| SKU | TC 5MUSB3.0EXT+/BL |
|---|---|
| EAN | 1195053000004 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | In Stock |
TC 5MUSB3.0EXT+/BL
Black USB 3.0 Active Extension Cable 5 m
Black USB 3.0 Active Extension Cable 5 m
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 26 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black, Silver |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | High-Density Polyethylene (HDPE), Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 250 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 250 g |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 270 g |
| Packaging data | |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 270 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Silver |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, ETL, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, ETL, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Other features | |
| Product colour | Black, Silver |
| Compliance certificates | CE, ETL, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Vision TC 5MUSB3.0EXT+/BL USB cable US...
£25.67
£21.39
|
Popular
Zebra USB2.0 - miniUSB2.0 USB cable US...
£28.39
£23.66
|
Bestseller
Datalogic Straight Cable - Type A USB...
£25.62
£21.35
|
Recommended
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro
£35.30
£29.42
|
Hot Product
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
£22.72
£18.93
|
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro
£30.31
£25.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC 5MUSB3.0EXT+/BL
|
P1031365-055
|
CAB-438
|
42782
|
CE-CH0312-S1
|
42780
|
| Manufacturer |
Vision
|
Zebra
|
Datalogic
|
Lindy
|
Siig
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
Mini-USB B
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





